Janusz Kapusta

Członek honorowy
Janusz Kapusta
Janusz Kapusta

Studiował architekturę i filozofię, co pozwoliło mu odkryć jedenastościenną bryłę geometryczną, którą nazwał K-dronem, formę uniwersalną, która naszemu Stowarzyszeniu służy jako statuetka wręczana Honorowym Członkom. A jej twórca, grafik, ilustrator, malarz, wciąż szuka kolejnych zastosowań…

Urodzony w 1951 roku, od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku, często odwiedza jednak Polskę. Znany dobrze po obu stronach oceanu – jego ilustracje ukazywały się regularnie w największych amerykańskich dziennikach i tygodnikach, regularnie współpracuje z „Rzeczpospolitą”, zamieszczając w niej rysunki i aforyzmy.

Jest ilustratorem książek, twórcą plakatów i obrazów, scenografem operowym, projektantem małych form graficznych, nawet autorem sztuki teatralnej. K-dron, którego zasady sformułował w 1985 roku, jest bryłą znaną na całym świecie, wykorzystywaną przez architektów, autorów gier, projektantów mody i tkanin… Jej wynalazca mówi o kilkudziesięciu sposobach jego zastosowania. Umysł niespokojny, swoje odkrycia dotyczące zasad „złotego podziału” prezentował na konferencjach naukowych w USA. Często wystawia, jego prace znajdują się w wielu kolekcjach zagranicznych i krajowych, K-dron zaś doczekał się kilku „pomników”, czyli realizacji przestrzennych w różnych miastach.

#Janusz Kapusta
#twórca
#członek_honorowy
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram