Jan "Ptaszyn" Wróblewski

Członek honorowy
21.04.2017
Jan "Ptaszyn" Wróblewski
Jan "Ptaszyn" Wróblewski

Saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta i dziennikarz radiowy.

Urodził się 27 marca 1936 roku w Kaliszu. Ukończył średnią Szkołę Muzyczną w Kaliszu w klasie klarnetu i fortepianu. Po maturze studiował na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa na Politechnice Poznańskiej, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

Podczas studiów w Poznaniu założył własny zespół, współpracował też z Kwintetem Jerzego Miliana. Debiutował w 1956 roku na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie jako członek sekstetu Krzysztofa Komedy, z którym grał do roku 1957. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy wystąpił w 1958 roku na festiwalu w Newport w USA. W tym samym roku związał się z zespołem Jazz Believers, a następnie z grupą Andrzeja Kurylewicza – Moderniści. Współpracował także z radiowym zespołem rozrywkowym Jerzego Miliana, All Stars Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza i z Poznańską Piętnastką Radiową kierowaną przez Zygmunta Mahlika.

Od 1958 roku prowadził własne zespoły jazzowe – Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Mainstream oraz Made in Poland.

Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami. Koncertował w wielu krajach. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Jest wykładowcą na wielu krajowych i zagranicznych warsztatach muzycznych. Oprócz utworów jazzowych pisze także muzykę symfoniczną i ilustracyjną. Jest cenionym kompozytorem piosenek. Pisał muzykę m.in. dla Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Bem, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Andrzeja Zauchy i zespołu Alibabki.

Jego dyskografia obejmuje kilkanaście albumów autorskich i kilkadziesiąt płyt, w realizacji których brał udział. Zajmował się również promocją młodych artystów. Od 1982 roku prowadził zajęcia podczas Warsztatów Muzycznych w Chodzieży.

W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 Akademia Fonograficzna ZPAV uhonorowała go statuetką Złotego Fryderyka 2006 za całokształt twórczości. W 2007 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1962 roku członek ZAiKS-u. Od 2016 roku członek honorowy.

#Jan Ptaszyn Wróblewski
#kompozytor
#członek_honorowy
#biogram