Agnieszka Holland

Członkini honorowa
23.03.2019
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland

Jedna z najbardziej znanych postaci polskiej kinematografii – reżyserka, scenarzystka, konsultantka i producentka, trzykrotnie nominowana do Oscara.

Reżyserię studiowała w Pradze, w czeskiej filmówce FAMU. Poznała tam nie tylko uczestników studenckich strajków 1968 roku („Praskiej Wiosny”), późniejszych opozycjonistów, ale i przyszłego męża, reżysera Laco Adamika.

Po powrocie do Polski rozpoczęła współpracę z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą, występowała w rolach drugoplanowych. Miała za sobą już kilka samodzielnych filmów, gdy nakręciła Aktorów prowincjonalnych, którzy przynieśli jej kilka poważnych nagród, w tym nagrodę FIPRESCI festiwalu w Cannes. Zdobyła również wyróżnienia w Berlinie, San Sebastián, Las Vegas, Gdyni. Jej najbardziej znane obrazy to Gorączka (1980), Kobieta samotna (1981), Gorzkie żniwa (1985), Europa, Europa (1990), Tajemniczy ogród (1993), Plac Waszyngtona (1997), W ciemności (2011), odcinki serialu House of Cards (2015), Pokot (2017) i najnowsze jej dzieło, Obywatel Jones (2019).

W 2014 roku została przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej z siedzibą w Berlinie przyznającej Europejskie Nagrody Filmowe.

Wśród licznych wyróżnień, które otrzymała, jest Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Super Wiktor Akademii Telewizyjnej, gwiazdy w Alei Gwiazd w Łodzi i Międzyzdrojach, a także Medal św. Jerzego.

#Agnieszka Holland
#reżyserka
#twórca
#członek_honorowy
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram