Konkurs „Pod pretekstem” zakończony

23.11.2020
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Czas pandemii sprawił, że w życiu kulturalnym całego kraju pojawiły się ograniczenia, szybko uderzające w twórców i placówki kulturalne, uniemożliwiające im działalność – odwoływane są koncerty, występy, spektakle teatralne. Mając to na uwadze i wiedząc, że czas pandemii może być wykorzystany dla stworzenia wysokiej jakości repertuaru dla otwartych w przyszłości teatrów, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłosiło konkurs zamknięty na sceniczny utwór dramatyczny, nadając mu wieloznaczny tytuł „Pod pretekstem”.

Do udziału zaproszono – na wniosek sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych – 39 twórców, których prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie: Krystyna Janda, Michał Komar, Paweł Łysak, Eustachy Rylski i Maciej Wojtyszko, przewodniczący. Znakomity poziom 29 nadesłanych prac sprawił, że wybór najlepszych okazał się dla jurorów trudnym, ale i niezwykle emocjonującym i ekscytującym zadaniem. Nagrodzeni to:

I Nagroda za utwór Król w środku nocy dla Roberta Urbańskiego,

II Nagroda za utwór Point de rêveries, messieurs! dla Wojciecha A. Dróżdża,

dwie III Nagrody za utwór Druga wersja strachu dla Waldemara Śmigasiewicza oraz za utwór Pisarz dla Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Ponadto Jury postanowiło przyznać osiem Wyróżnień za utwory:

Katyń. Teoria barw dla Julii Holewińskiej

Temperatura pokojowa dla Anny Wakulik

Czas zero dla Łukasza Chotkowskiego

Róża Zimmermann dla Krystyny Jakóbczyk

Święto pożegnań dla Wawrzyńca Kostrzewskiego

Porachunki dla Piotra Domalewskiego

Za wolno dla Szymona Jachimka

Chaszcze dla Anny Herbut

Łączna pula nagród wyniosła: 100 000 zł

Gratulując wszystkim uczestnikom pragniemy wyrazić przekonanie, że konkursy organizowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyczyniają się, zwłaszcza w tym trudnym dla całego społeczeństwa okresie, do podtrzymania działalności twórczej.

#konkurs
#Pod Pretekstem
#Konkurs ZAiKS-u