Michał Urbaniak

Członek honorowy
19.03.2018
Michał Urbaniak
Michał Urbaniak

Muzyk jazzowy, kompozytor, który z Milesem Davisem grał na jego płycie „Tutu”. Urodził się 22 stycznia 1943  roku w Warszawie, tuż przed powstaniem rodzina przeniosła się do Łodzi. Matka kupiła mu wymarzony saksofon, na którym grał w różnych klubach. Odrzucił stypendium muzyczne w Moskwie, w klasie skrzypka Dawida Ojstracha – chciał grać na saksofonie… Przekonał go do tego Zbigniew Namysłowski, który namówił młodego skrzypka do przenosin do Warszawy i wspólne granie w zespole Jazz Rockers. W Hybrydach wypatrzył ich Andrzej Trzaskowski; dołączyli do jego grupy The Wreckers i w 1962 roku wyjechali do USA na stypendium Departamentu Stanu. Urbaniak poznał wtedy sławy amerykańskiego jazzu, wystąpił również na festiwalu w Newport.

W latach 1962–1964 grał w kwintecie Krzysztofa Komedy. Pierwszą jego liczącą się płytą był album „Live recording” z 1971 roku w serii „Polish Jazz”. Dwa lata później wyjechał wraz z żoną Urszulą Dudziak do USA, gdzie ze swoim zespołem The Michal Urbaniak Fusion nagrywał płyty, m.in. dla Columbii, i koncertował w Stanach i w Europie. O skrzypcową solówkę poprosił go Davis przygotowujący w 1985 roku album „Tutu”. W 1985 roku Urbaniak zagrał w Warszawie na Jazz Jamboree. „Nigdy nie stał się zakładnikiem własnej legendy”, pisano o nim.

Po okresie fusion grał z raperami, lansował w Polsce hip hop i acid jazz. Komponował muzykę do filmów polskich i zagranicznych, brawurowo zagrał rolę ojca w filmie Mój rower Piotra Trzaskalskiego. Od paru lat koncertuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Jest związany ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS od 1972 roku.

 

#Michał Urbaniak
#kompozytor
#twórca
#członek_honorowy
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram