Michał Nekanda-Trepka

11.09.2020

Reżyser-dokumentalista, scenarzysta, członek Sekcji G – Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych naszego Stowarzyszenia od 1995 roku. Miał 72 lata.

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, mieście jego urodzin, i kontynuował naukę w Łodzi, na wydziale reżyserii filmowej i realizacji telewizyjnej PWSFTviT, której absolwentem został w 1974 roku. Debiutował jak ogromna większość uczelni szkolnymi etiudami: w 1968 wyreżyserował dwie, Sylwester i Projekt, potem kolejną, Za bramą (1972); faktycznym debiutem dokumentalnym była Łódź starożytna z 1985, za którą rok później otrzymał dyplom honorowy Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem.

Był autorem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, zwykle reżyserując je wedle własnego scenariusza, czasem opracowując je również muzycznie. Wiele z jego filmów poświęconych jest bohaterom wojennych zmagań, w tym postaciom ruchu oporu – zarówno polskiego podziemia, jak i tym walczącym w getcie (Karuzela, której protagonistą była Adina Blady-Szwajgier, czy Pięć moich matek (historia Tamy Lavy), Ostatni świadek (losy Samuela Willenberga), Łyżeczka życia (o Irenie Sendlerowej). Zmagał się z historią, można powiedzieć, analizując ją i obserwując, doszukując się nowych kontekstów i wynajdując odrębne punkty widzenia. Za swoje obrazy otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą.

Przez lata współpracował z Telewizją Polską. Był członkiem Zarządu Głównego SFP.

#Michał Nekanda-Trepka