Mirosław Bałka

Członek honorowy, laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Mirosław Bałka
Mirosław Bałka

Rzeźbiarz, autor instalacji, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki.

Urodził się 16 grudnia 1958 roku w Warszawie. Mieszka i pracuje w Otwocku oraz Warszawie. W 1985 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od roku 2011 prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Medi.w. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Kucza. Jego pracę dyplomową – Pamiątkę Pierwszej Komunii – można oglądać w stałej kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi; przedstawia ona niemal naturalnej wielkości figurę chłopca w komunijnym garniturze stojącego przy niewielkim stoliku.

W latach 1986–1989 razem z Mirosławem Filonikiem i Markiem Kijewskim tworzył grupę artystyczną Świadomość Neue Bieriemiennost. W 1991 roku otrzymał Stypendium Miesa van der Rohe przyznawane przez Kunstmuseen w Krefeld. Jest członkiem Akademie der Künste w Berlinie.

Brał udział w ważnych wystawach międzynarodowych na całym świecie, m.in. Biennale w Wenecji, Documenta IX w Kassel, Biennale w Sydney, The Carnegie International w Pittsburghu, Biennale w São Paulo, Biennale w Liverpoolu, Biennale w Santa Fe. W 2009 roku zrealizował projekt How It Is w Turbine Hall, Tate Modern w Londynie.

Jest autorem pomnika ofiar katastrofy promu „Estonia” w Sztokholmie, a także licznych realizacji przestrzennych, m.in. Auschwitzwieliczka, Kraków 2010, oraz HEAL, University of California, San Francisco 2009. W 2015 roku stworzył scenografię do opery Pawła Mykietyna Czarodziejska Góra.

W 2015 roku wystawą Nerw. Konstrukcja w Muzeum Sztuki w Łodzi zainicjował cykl trzech dużych wystaw indywidualnych. Była to największa dotychczas prezentacja jego twórczości w Polsce. Wystawa gromadziła prace powstałe na przestrzeni ponad trzech dekad, od szkolnych rysunków przez rzeźby z różnych okresów twórczości do współczesnych realizacji stworzonych specjalnie na ekspozycję.

Regularnie wystawia w warszawskiej galerii Foksal i w lubelskim Labiryncie 2. Jego rzeźby znajdują się w wielu europejskich i amerykańskich kolekcjach muzealnych.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku. Od 2020 roku członek honorowy.

#Mirosław Bałka
#twórca
#członek_honorowy
#laureat_nagrody_100-lecia
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram