Scenarzysta, krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, wydawca, pisarz i publicysta.
Urodził się 28 sierpnia 1946 roku w Warszawie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 1982 roku otrzymał doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych.
Był pracownikiem redakcji „Szpilek” i „Miesięcznika Literackiego”, a także współpracownikiem czasopism „Dialog” i „Współczesność”. Od 1979 do 1983 roku był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego „Silesia”, z którego został usunięty w ramach czystek politycznych w kinematografii.
Jest autorem i współautorem scenariuszy m.in. filmów Osobisty pamiętnik grzesznika w reżyserii Wojciecha Hasa, Szpital przemienienia w reżyserii Edwarda Żebrowskiego i spektakli teatralnych, takich jak Rozmowy na dworcu Jerzego Markuszewskiego i Lord Jim Laco Adamika.
W latach 1977–1980 był stałym konsultantem Teatru Sensacji TVP. W latach 1990–1994 pełnił funkcję wiceprezesa Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Na początku lat 90. współtworzył Nową Telewizję Warszawa. Był ostatnim redaktorem naczelnym „Sztandaru”. Od 1999 do 2007 felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Po 1999 roku współpracował z Polskim Radiem oraz z Teatrem Telewizji, a także ze stacjami platformy Polsat. Wykładowca w Collegium Civitas, zastępca kierownika Katedry Dziennikarstwa i Nowych Mediów.
Współzałożyciel i pierwszy prezes Izby Wydawców Prasy, inicjator internetowego Polskiego słownika biograficznego. Zastępca przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Autor książek Piekło Conrada, Zmęczenie, O obrotach losów i ciał, Trzy, Wtajemniczenia i Skrywane, a także wywiadów rzek z Władysławem Bartoszewskim, ze Stefanem Mellerem, z Krzysztofem Kozłowskim, ze Sławomirem Petelickim oraz z Lejbem Fogelmanem.
W 2013 roku odznaczony brązowym medalem„Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2015 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest także laureatem nagrody Klubu Krytyki Filmowej SDP za publikacje o OFFK w Krakowie.
Od 1977 roku członek ZAiKS-u.
Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.