Marek Dutkiewicz

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
Marek Dutkiewicz
Marek Dutkiewicz

Jeden z najsłynniejszych autorów tekstów piosenek. Napisał ich kilkaset, a było wśród nich tak wiele pamiętnych przebojów, że zapewne nie da się znaleźć nikogo, kto choć parę razy w życiu nie słyszał utworu współtworzonego przez Marka Dutkiewicza. Urodził się 26 marca 1949 roku w Warszawie, gdzie później ukończył prawo na UW. Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku zaczął współpracę z legendarną Rozgłośnią Harcerską, skąd, za sprawą Andrzeja Korzyńskiego, trafił do Młodzieżowego Studia „Rytm” w Programie I Polskiego Radia. Jako reporter uczestniczył w wydarzeniach poniekąd założycielskich dla polskiego rocka: warszawskiej konferencji prasowej i koncercie Rolling Stonesów w 1967 roku.

Już pierwsze teksty piosenek przyniosły Dutkiewiczowi sukces: napisane dla nowo powstałego zespołu 2 Plus 1 Chodź, pomaluj mój świat i Wstawaj, szkoda dnia okazały się przebojami,  po których szybko przyszły następne. Wystarczy wymienić parę tylko powszechnie znanych tytułów, by zdać sobie sprawę, jak wielki wpływ wywarł swymi tekstami Dutkiewicz na polską kulturę masową (a zarazem świadomość społeczną) w ciągu paru dekad swej pracy: Najpiękniejsza w klasie (Majka Jeżowska), Windą do nieba (znów 2 Plus 1), Bądź gotowy dziś do drogi (Halina Frąckowiak), Słodkiego, miłego życia (Kombi), Szklana pogoda (Lombard), Aleja gwiazd (Zdzisława Sośnicka).

Najważniejszą może częścią dorobku Marka Dutkiewicza jest współpraca z Romualdem Lipką i Budką Suflera w różnych jej wcieleniach. Jolka, Jolka, pamiętasz zaśpiewana przez Felicjana Andrzejczaka stała się jednym z nieoficjalnych hymnów lat 80., lecz tekstowa inwencja Dutkiewicza stanowiła też o sile wcześniejszego przeboju Za ostatni grosz (z Romualdem Czystawem w roli wokalisty) i walnie przyczyniła się do sukcesu debiutanckiego albumu Urszuli. 

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2020 roku.

#marekdutkiewicz
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram