Lider grupy ABBA na czele światowej organizacji twórców

28.05.2020

CISAC, Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów – największa globalna sieć twórców, ma nowego przewodniczącego. Jest nim Björn Ulvaeus, który w parze z Bennym Andersonem uznawany jest za jednego z najbardziej kreatywnych twórców piosenek.

Björn Ulvaeus. Fot.: Byline, TT News Agency, Zap PR
Björn Ulvaeus. Fot.: Byline, TT News Agency, Zap PR

Ulvaeus, współzałożyciel grupy ABBA, autor ponad 150 przebojów, jest twórcą muzyki, która zainspirowała cały świat. Jest również głośnym heroldem walki o prawa twórców, znanym z dogłębnej wiedzy o sektorach kreatywnych i systemach pomagającym autorom uzyskać godziwą zapłatę za ich dzieła.

Trzyletnia kadencja przewodniczącego oznacza dla Björna Ulvaeusa pracę na rzecz podejmowanych przez CISAC wysiłków na rzecz silnego prawa autorskiego, wyższych tantiem, lepszych systemów rozliczeń i korzystniejszych warunków pracy twórców muzyki, filmu, sztuk wizualnych, teatru i literatury.

CISAC reprezentuje ponad 230 stowarzyszeń autorów ze 121 krajów. Społeczność CISAC-u zapewnia środki do życia ponad czterem milionom twórców i odpowiada za 9,6 mld euro światowych wpływów z licencji i tantiem.

Björn Ulvaeus mówi o swej nowej roli: „Miałem cudowne życie jako twórca piosenek i artysta, szczęśliwie ciesząc się wieloma sukcesami. Teraz, stając na czele CISAC-u, mam inne możliwości, mogę starać się pomóc kolejnym młodym twórcom w ich życiu zawodowym. Autorytet CISAC-u na świecie jest niekwestionowany, jestem głęboko przekonany o słuszności misji tej organizacji na rzecz zapewnienia lepszych i bardziej uczciwych warunków dla autorów. Interesuje mnie również sposób, w jaki używane przez nas technologie mogą działać korzystniej dla twórców, przynosząc im godziwe wynagrodzenie i więcej tantiem. Dlatego jestem podekscytowany rozpoczynającą się współpracą”.

Dyrektor generalny CISAC-u, Gadi Oron, powiedział: „Björn Ulvaeus potrafił poruszyć, zainspirować i rozjaśnić życie słuchaczy swoimi piosenkami i pomysłami. Dlatego ogromną przyjemność sprawia mi to, że zdecydował się przyjąć funkcję przewodniczącego CISAC-u, by wspierać nas w naszej misji: służeniu światowej społeczności twórców. Jego życiorys zawodowy jest niezrównany – jest twórcą, obrońcą praw twórców i znawcą struktur zapewniających twórcom godziwe zarobki. To wartości nieocenione w działaniu CISAC-u – pokładamy wielkie nadzieje we współpracy z Björnem”.

Björn Ulvaeus został wybrany przewodniczącym organizacji podczas wirtualnych obrad Walnego Zgromadzenia, które miały miejsce 28 maja. Zastępuje na tym stanowisku Jeana-Michela Jarre’a, który pełnił tę funkcję przez siedem lat.

CISAC ma również dwoje nowych wiceprezesów: światowej sławy południowoafrykańską piosenkarkę, autorkę piosenek, aktorkę, przedsiębiorczynię, filantropkę i nauczycielkę Yvonne Chaka Chaka oraz Arturo Márqueza, jednego z czołowych meksykańskich kompozytorów.

Od 27 lat Yvonne Chaka Chaka stoi na czele południowoafrykańskiej muzyki popularnej. Nazywana „Afrykańską Księżniczką”, dzieliła scenę z takimi twórcami jak Angélique Kidjo, Annie Lennox, Bono, Queen, Miriam Makeba i Youssou N’Dour, a także występowała dla królowej Elżbiety II, prezydenta USA Billa Clintona, prezydenta Południowej Afryki Thabo Mbeki oraz wielu innych światowych przywódców.

Stała się twarzą Global Fund to Fight AIDS, TB and Malaria (Globalnego funduszu do walki z AIDS, gruźlicą i malarią), Ambasadorką Milenijnych Celów Rozwoju ONZ dla Afryki oraz Ambasadorką Dobrej Woli Partnerstwa „Roll Back Malaria”. Nelson Mandela wybrał ją na pierwszą ambasadorkę swojego funduszu na rzecz dzieci. Sama ustanowiła własną organizację charytatywną, Fundację Afrykańskiej Księżniczki.

Do Wiceprezesów CISAC dołącza również najwybitniejszy meksykański kompozytor i dyrygent drugiej połowy XX wieku, Arturo Márquez. Zdobywca licznych nagród i stypendiów rządów Francji i Meksyku, jak również amerykańskiego Stypendium Fulbrighta studiował w Narodowym Konserwatorium Miasta Meksyk, Narodowym Instytucie Sztuk Pięknych w Meksyku, Kalifornijskim Instytucie Sztuki, a także we Francji wraz z Jacquesem Castérèdem. Jego utwory, często zawierające motywy latynoamerykańskie, były wykonywane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Meksyku, Filharmonię YOSA, Pan American Symphony, l’Orchestre de Paris, Orkiestrę Symfoniczną Simóna Bolívara i Orkiestrę Symfoniczną w Lyonie.

Gadi Oron tak powitał nowych wiceprezesów:  „Yvonne Chaka Chaka i Arturo Márquez to wybitni, inspirujący twórcy. Tym samym więc wielką radością napawa mnie fakt, że CISAC będzie mógł czerpać korzyści z ich energii i autorytetu w swych działaniach na rzecz twórców na całym świecie. Dołączają do nas jako wiceprezesi w krytycznej z punktu widzenia misji CISAC-u – chwili, kiedy miliony twórcą stawiają czoło groźbie utraty środków do życia z powodu pandemii oraz wyzwaniu odbudowy kariery. Bardzo cieszymy się na możliwość współpracy z nimi i ich wsparcie”.

Yvonne Chaka Chaka i Arturo Márquez dołączają do grona wiceprezesów CISAC-u u boku światowej sławy chińskiego reżysera, pisarza i producenta Jia Zhang-ke oraz Miquela Barceló,  międzynarodowego twórcy sztuk plastycznych z nurtu neokspresjonizmu.

#CISAC
#OZZ