Konkurs na treatment scenariusza filmu dla dzieci

29.09.2017

29 września 2017 roku w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu na treatment scenariusza filmu dla dzieci. Organizatorami konkursu byli Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej. W jury zasiadali Maciej Wojtyszko – przewodniczący, Agnieszka Dziedzic, Beata Jewiarz, Krzysztof Gradowski, Michał Rusinek. Gościem specjalnym uroczystości był Stanisław Jędryka, autor legendarnych polskich filmów i seriali dla dzieci, m.in. Podróż za jeden uśmiech czy Stawiam na Tolka Banana.

Przedmiotem konkursu ogłoszonego przez ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej było stworzenie zarysu (treatmentu) scenariusza filmu fabularnego dla dzieci do lat 12 wraz ze sceną dialogową. Konkurs miał charakter zamknięty. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o następujące kryteria: wysoka wartość literacka tekstu, atrakcyjność tematu i sposób jego ujęcia w kontekście reguł gatunku dla dzieci, potencjał poznawczy i edukacyjny, dbałość o wiarygodność psychologiczną dziecięcych bohaterów oraz realność przedsięwzięcia.

Podczas uroczystości przewodniczący jury Maciej Wojtyszko, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAIKS Michał Komar oraz doradca dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. literackich i europejskich Jacek Fuksiewicz wręczyli nagrody laureatom konkursu.

I nagrodę (stypendium o wartości 60 tys. zł) otrzymała Joanna Olech za pracę pod tytułem Pompon. Jak argumentowało jury, „projekt daje nadzieję na powstanie oryginalnego i zabawnego filmu łączącego rozmaite techniki filmowe, jest dobrze przygotowany pod względem formalnym i stwarza szansę na wykreowanie nowego bohatera dziecięcej wyobraźni”.

II nagroda (stypendium o wartości 50 tys. zł) trafiła do Marty Guśniowskiej za Dom przy ulicy snów. Projekt zakłada powstanie filmu animowanego lalkowego z elementami żartobliwego horroru i jasnym przesłaniem dydaktycznym.

 

III nagrodę (stypendium o wartości 40 tys. zł) wręczono Agnieszce Maskovic za Ciach w piach, który to projekt „daje szansę na powstanie zwariowanej, magicznej komedii ze świetnymi rolami aktorskimi i niebanalnym pomysłem wyjściowym”.

Trzy równorzędne wyróżnienia o wartości 10 tys. zł otrzymali: Beata Ostrowicka za Czar Patyczaka, Stanisław Kuźnik za Wielką przygodę we wsi Pociecha oraz Jarosław Sokół za Skarb łysego Francuza.

 

„Mamy nadzieję, że projekty, które zostały zgłoszone na konkurs zaowocują wspaniałymi filmami i że za jakiś czas ogłosimy kolejną edycję konkursu. Produkcja filmów dla dzieci w Polsce nie jest szczególnie rozwinięta i chcemy to zmienić. Obecnie większość filmów, które możemy oglądać w telewizjach i kinach to filmy zagraniczne, które uniformizują wyobraźnię dzieci, redukują ją i jednoimiennie profilują, a przecież chodzi o to, żeby wyobraźnia dzieci była bogatsza i ciekawsza”, mówił Michał Komar.

 

Jacek Fuksiewicz dodał z kolei, „Widzimy ogromny potencjał filmów dla dzieci, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w kinach. W ostatnich latach najmłodsi widzowie i ich rodzice mogli oglądać m.in. Klub włóczykijów Tomasza Szafrańskiego, który zobaczyło w kinach ponad 130 tys. widzów, i Za niebieskim drzwiami w reżyserii Mariusza Paleja, które w zeszłym roku obejrzało 244 tys. widzów. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na filmy dla młodego widza, w 2016 roku po raz pierwszy Polski Instytut Sztuki Filmowej wprowadził osobny priorytet dla filmów dla dzieci i młodego widza w wysokości 9,5 mln złotych, z czego 1 mln jest zarezerwowany na rozwój projektów. Pierwszym filmem, który otrzymał dofinansowanie na produkcję w ramach tego priorytetu są Tarapaty w reżyserii Marty Karwowskiej, które od 15 września możecie Państwo oglądać na ekranach polskich kin”.

 

Konkurs na treatment scenariusza filmu dla dzieci był kontynuacją działań Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na rzecz poprawy stanu kina dla dzieci w Polsce.

 

Fundatorem nagród i wyróżnień w konkursie był Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

 

 

#Konkurs ZAiKS-u