Janusz Wasylkowski

14.04.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Poeta, publicysta, Janusz Wasylkowski zmarł 14 kwietnia br. w wieku 86 lat. Od 1967 roku był członkiem Sekcji F – Autorów Dzieł Literackich naszego Stowarzyszenia.

Urodzony we Lwowie, pozostał już zawsze jego obywatelem. To nierzadki przypadek – miasto nad Pełtwią było ojczyzną nie do odrzucenia. Po wojnie trafił jak wielu lwowiaków do Wrocławia; tam w latach 50. studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i tam zakładał studencki Teatrzyk Satyry „Ponuracy”, miał również swój udział w powołaniu do życia tygodnika „Poglądy”. Na scenie debiutował sztuką Wszystko przepadło, którą w 1957 wystawił Teatr Fredreum w Przemyślu. Był autorem kilku sztuk teatralnych i adaptacji dokonanych na potrzeby Teatru Telewizji, a także realizatorem kilkudziesięciu spektakli dla Teatru Rozrywki TVP, którego kierownikiem artystycznym był w latach 1972-1974. W dorobku ma również kilka zbiorów poezji, sztuk teatralnych, aforyzmów. Pasjonowała go historia, czego dowodem monografia polskich organizacji niepodległościowych w Danii. Przede wszystkim jednak przypominał Lwów – od początku lat 80. angażował się w prace zespołu „Historii Lwowa”, w 1991 założył fundację Instytut Lwowski i został redaktorem naczelnym „Rocznika lwowskiego”, pielęgnując pamięć o polskim dziedzictwie kulturowym w tym mieście. Był również autorem opracowań poświęconych lwowskiej piosence, teatrowi, anegdocie, radiowym programom. Zgromadził liczący ponad 16 tys. pozycji zbiór pocztówek poświęconych kresom wschodnim (zakupiony przez Bibliotekę Narodową).

Za swą działalność otrzymał m.in. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Odznakę Związku Ziem Wschodnich w Londynie oraz nagrodę „Kustosz Pamięci Narodowej”. [wdsk]

#Janusz Wasylkowski
#pożegnania
#odeszliOdNas
#literatura