Prozaik, tłumacz literatury radzieckiej i włoskiej.
Urodził się 11 stycznia 1930 roku w Wołkowysku na Białorusi. W 1946 roku w ramach akcji przesiedleńczej przyjechał z rodzicami do Kwidzyna, gdzie skończył liceum. W 1948 roku, po zdaniu matury, wyjechał na studia do Warszawy, gdzie uczył się na Wydziale Handlu w Wyższej Szkole Handlowej. W 1952 roku rozpoczął pracę jako ekonomista.
Jako literat zadebiutował w 1949 roku wierszem Gołąbek z gałązką oliwną i opowiadaniem Szofer Jasiota na łamach tygodnika „Razem”. Od 1954 roku zaczął zamieszczać swoje teksty w„Sztandarze Młodych”, „Nowej Kulturze”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Życiu Literackim” oraz w innych pismach.
W 1957 roku ukazał się jego zbiór opowiadań Pijany anioł, a w kolejnych latach książka Za dużo słońca, opowiadania Gorzka plaża oraz powieści Strefa neutralna (napisana wspólnie z Aleksandrem Minkowskim), Romans, Przygoda z Agnieszką oraz Jedenaste przykazanie.
Jest autorem scenariusza filmu Decyzja w reżyserii Juliana Dziedziny oraz sztuki napisanej wspólnie z Aleksandrem Minkowskim Fałszerz i jego córka.
W 2011 roku ukazała się jego opowieść – apokryf o życiu młodopolskiego filozofa i pisarza Leopolda Stanisława Brzozowskiego Ostatnie wzgórze Florencji.
W latach 1960–1968 był redaktorem dwutygodnika„Współczesność”, a w kolejnych latach (1968–1974) – radcą do spraw kultury Ambasady PRL w Rzymie. Od 1973 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika „Literatura na Świecie”. W 1975 roku został członkiem Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), a w 1990 Polskiego PEN Clubu.
Wraz z żoną przełożył z włoskiego m.in. Pewną prywatną sprawę, Kwiatki świętego Franciszka, Trzy metry nad niebem, Każdemu, co mu się należy (od mafii), Dymy Birkenau Liany Millu.
Jest autorem przekładu na język polski Opowieści sycylijskich, Jezuity w Chinach i książki Ołtarz dla mojej matki.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł w 18 lutego 2019 roku.
Od 1959 roku był członkiem ZAiKS-u.
Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.