Ernest Bryll

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
18.06.2020
Ernest Bryll
Ernest Bryll

Poeta, dramaturg, tłumacz, prozaik, autor tekstów piosenek, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata.

Urodzony w Warszawie 1 marca 1935 roku twórca należy do najwybitniejszych artystów swojego, niezwykle przecież obfitującego w talenty, pokolenia. Jako poeta zadebiutował Wigiliami wariata (1958) i do dziś opublikował kilkadziesiąt książek, spośród których na szczególną uwagę zasługują tomy Zwierzątko (1975) i Sadza (1982), prezentujące bodaj najpełniej i najbardziej wyraziście oryginalny językowo model liryki obywatelskiej, którą Ernest Bryll doprowadził do swoistej perfekcji. (W Zwierzątku mamy także do czynienia z niezwykle ciekawą, przez wzgląd na cenzurę nieco zakamuflowaną dyskusją czy raczej poetyckim pojedynkiem z Czesławem Miłoszem, skądinąd do dziś nierozstrzygniętym).

Z bogatej twórczości dramatycznej i oratoryjnej poety wymienić trzeba koniecznie Rzecz listopadową (1968), Na szkle malowane (1970) i musical Kolęda-Nocka (1980). Ernest Bryll napisał też wiele tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Stana Borysa, Krystynę Prońko, Marylę Rodowicz. Spośród prac translatorskich najważniejsze są przekłady z irlandzkiego obejmujące kilka antologii tamtejszej poezji różnych epok, choć Bryll tłumaczył także z innych języków.

W latach 1974–1978 Ernest Bryll kierował Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, a od roku 1991 do 1995 był ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Irlandii. Poeta należy do polskiego i irlandzkiego PEN Clubu oraz kilku stowarzyszeń twórczych. Jest laureatem wielu nagród artystycznych (między innymi Nagrody imienia Stanisława Piętaka, Nagrody imienia Franciszka Karpińskiego, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy) oraz odznaczeń państwowych, w tym Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Irlandzkiego Rodu Królewskiego O’Conor (The Order of the Companion of the Royal House of O’Conor).

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2020 roku.

#ernestbryll
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram