Your Music Your Future International

18.02.2021

Zapoczątkowana w USA kampania edukacyjna skierowana do twórców rozszerza się na cały świat.

Kompozytorzy i autorzy tworzący dla filmu i telewizji przez dekady zawierali umowy gwarantujące im tantiemy za każdorazowe wykonanie ich utworów. Tę dobrą praktykę próbują teraz zmienić firmy oczekujące nabycia autorskich praw majątkowych do utworu  za jednorazową ryczałtową opłatą (tzw. buy-out) – zrzeczenie się praw do tantiem jest przedstawiane jako warunek zatrudnienia twórcy bądź złożenia u niego zamówienia. Honoraria autorskie za wykorzystanie utworu stanowią pewne i niezawodne źródło dochodu, a przymuszenie do rezygnacji z tej praktyki niesie poważne konsekwencje dla sytuacji finansowej twórców.

Björn Ulvaeus, prezes CISAC-u, dla  Your Music Your Future
Björn Ulvaeus, prezes CISAC-u, dla Your Music Your Future

W świecie po epidemii COVID, kwestia wykupu praw autorskich ma większe znaczenie dla twórców niż kiedykolwiek wcześniej. Artyści, kompozytorzy i autorzy muszą być świadomi swoich praw, rozumieć swoje możliwości i dokonywać świadomych wyborów dotyczących sposobu wynagradzania. Od tego zależy ich przyszły byt.

Björn Ulvaeus

Świadomość  problemu tzw. wykupu praw ma zwiększyć nowa międzynarodowa platforma edukacyjna, łącząca amerykańskich twórców zrzeszonych pod hasłem Your Music Your Future z Międzynarodową Konfederacją Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC, zrzeszającą 230 stowarzyszeń twórczych z ponad 120 krajów. Platforma YMYF, powołana w 2019 przez kompozytorów w Stanach Zjednoczonych, przybliża twórcom sytuację, w jakiej mogą się znaleźć po przyjęciu narzucanych im warunków finansowych. Tę informacyjną kampanię wspiera już ponad 15 tysięcy artystów. Dzięki nowej międzynarodowej platformie Your Music Your Future International dołączyć do niej będą mogli twórcy na całym świecie. Inicjatywę wspiera również CIAM (Międzynarodowa Rada Twórców Muzyki). Björn Ulvaeus, przewodniczący CISAC, podkreśla, że w postcovidowym świecie kwestia wykupu praw nabrała ogromnej wagi dla twórców – „Ich byt zależy do tego”.

Na portalu Your Music Your Future międzynarodowi eksperci starają się odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. pełnego zrzeczenia się praw do utworu, ich rosnącej powszechności, opcji dotyczących tantiem i jednorazowych wynagrodzeń czy przepisów regulujących wykupienia w różnych regionach.

#Your Music Your Future
#CISAC
#Prawa autorskie