ARBORETUM Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski K. Pendereckiego - Koncert finałowy
29.11.2019, Sala Koncertowa im. Krzysztofa Pendereckiego, Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu, Koncert
IV edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM jest już na półmetku. 29 listopada (piątek), podczas koncertu finałowego dowiemy się, który z sześciu finalistów zyska uznanie samego Krzysztofa Pendereckiego, głównego jurora konkursu, a tym samym otrzyma laury zwycięstwa.
Krzysztof Penderecki to światowej sławy kompozytor, dyrygent, pedagog. Należy do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych na całym świecie osobowości nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także szeroko pojętej kultury i sztuki. Laureat pięciu prestiżowych nagród Grammy, którego bogata i różnorodna muzyka od ponad pół wieku rozbrzmiewa na wszystkich kontynentach – przede wszystkim w Europie, obu Amerykach, Azji, a także w Australii. Ta niezwykła postać już po raz czwarty osobiście zawita do Radomia na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski ARBORETUM, gdzie obejmie funkcję głównego jurora. Maestro podchodzi do konkursu z ogromnym zaangażowanie, bo mimo że jest wiele konkursów jego imienia to właśnie w Radomiu o wyborze zwycięzcy decyduje on sam.
Wśród finalistów, wyłonionych ze 103 zgłoszeń, jury pierwszego etapu zakwalifikowało sześciu: Wojciech Chałupka (Polska), Geoffrey Gordon (Stany Zjednoczone), Bartosz Kowalski (Polska), Tomàs Peire Serrate (Hiszpania), Andrew Tholl (Stany Zjednoczone) oraz Michał Ziółkowski (Polska).
Autorzy najlepszych kompozycji już 27 listopada przyjadą do Radomia, aby przyjrzeć się próbom Radomskiej Orkiestry Kameralnej. A potem nie pozostanie im nic innego jak cierpliwie czekać na werdykt.
Koncert finałowy odbędzie się 29 listopada 2019r. (piątek) o godz.18:00 w Sali Koncertowej im. K. Pendereckiego w ZSM. Po wykonaniu kompozycji przez Radomską Orkiestrę Kameralną to maestro Krzysztof Penderecki osobiście zdecyduje, która kompozycja zasługuje na główną nagrodę. Przyznane zostaną trzy nagrody regulaminowe:
I nagroda: 30000 zł
II nagroda: 10000 zł
III nagroda: 5000 zł
Zostanie przyznana także nagroda publiczności. W trakcie przerwy każda osoba obecna na koncercie będzie mogła wskazać na przygotowanych wcześniej kartach do głosowania jeden z utworów, który jej zdaniem był najlepszy. Po przeliczeniu głosów, kompozycja, która uzyska największe poparcie otrzyma nagrodę publiczności w wysokości 5 000 zł. Będziemy mieli okazję przekonać się, czy zdanie profesjonalisty jest zgodne z gustami osób na widowni.
Publiczność będzie miała niecodzienną okazję osobiście porozmawiać z jurorami oraz pogratulować finalistom i zwycięzcom konkursu podczas bankietu tuż po koncercie.
Konkurs został zorganizowany dzięki pomocy finansowej firmy International Tobacco Machinery Poland Sp. z o.o. (producent innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu tytoniowego www.itmgroup.eu) oraz Gminy Miasta Radomia.
Partnerami Konkursu są: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Laureaci poprzednich edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”:
I edycja (2012r.) – Bartosz Kowalski
II edycja (2014r.) – Rita Ueda
III edycja (2017r.) – Wojciech Kostrzewa
29.11.2019 (piątek), godz. 18:00
Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski K. Pendereckiego „ARBORETUM”
Koncert finałowy
Sala Koncertowa im. Krzysztofa Pendereckiego
Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu, ul. 25 czerwca 70
Wykonawcy:
Szymon Morus - dyrygent
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie utwory zakwalifikowane do finału konkursu ARBORETUM:
Wojciech Chałupka – Reminiscences from the Other World
Geoffrey Gordon– Gotham News for String Orchestra
Bartosz Kowalski – Synergie
Tomàs Peire Serrate – Collapse
Andrew Tholl – every moment is another opportunity to shine
Michał Ziółkowski – Musique Atavique (?)
Koncert z udziałem jurorów I etapu i przewodniczącego jury: prof. Krzysztofa Pendereckiego
Ceny biletów:
Normalny: 22 zł
Ulgowy: 20 zł
Opis I etapu konkursu:
Konkurs był otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku. Jego specyfiką jest dwuetapowa procedura. W pierwszym etapie w dn. 23-24 września 2019r. nadesłane anonimowo utwory oceniało trzyosobowe jury: Paul Patterson, Piotr Moss i Maciej Żółtowski. Do drugiego etapu, publicznego wykonania podczas specjalnego koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej, zostało zakwalifikowanych sześć prac.
Jurorzy mieli przed sobą niełatwe zadanie. Każdej z nadesłanych partytur należało poświęcić wiele uwagi. Na podstawie samego tylko zapisu nutowego wprawne ucho kompozytora lub dyrygenta potrafi odtworzyć realne brzmienie kompozycji, choć często nie jest to zadanie łatwe, szczególnie w przypadku dzieł awangardowych, posługujących się nowoczesną, skomplikowaną notacją. Po trwających dwa dni obradach, jurorzy uzgodnili werdykt. Z niecierpliwością czekali na ujawnienie danych kompozytorów. Okazało się, że finaliści pochodzą z bardzo różnych stron świata.
Celem organizowanego konkursu jest wzajemne zbliżenie muzyki współczesnej i publiczności regularnych koncertów filharmonicznych. Dotychczas realizowane konkursy nie uwzględniały udziału publiczności podczas finalnego wyboru laureatów. Unikalne jest też powierzenie funkcji jurora na tym etapie jednej osobie. Będzie to tym samym konkurs autorski, w którym odpowiedzialność nie będzie rozłożona na kilka, często bliżej nie znanych osób. Wzorem jest tu dla nas organizowany od wielu lat z wielkim powodzeniem konkurs Toru Takemitsu Composition Award w Tokyo, gdzie funkcję głównego jurora powierza się co roku wielkiemu autorytetowi świata muzycznego. Zderzenie, teoretycznych często, koncepcji kompozytora z żywym wykonaniem i wydanie ostatecznego werdyktu dopiero po nim, otwiera drogę do włączenia prawdziwie wartościowych utworów w regularny obieg artystyczny. Jest to także koncepcja niesłychanie atrakcyjna dla publiczności, której przybliża się proces wartościowania nowej muzyki, a także sprawia się, że u współczesnego słuchacza rozbudzona zostaje ciekawość rzeczy nowych, a nie tylko tych znanych i powszechnie lubianych. Muzyka współczesna przestaje być w ten sposób domeną specjalistów i bywalców elitarnych festiwali. Konkurs zaowocuje także powstaniem wielu nowych dzieł, z których sześć doczeka się światowego prawykonania podczas tego koncertu finałowego w Radomiu.
MECENASEM KONKURSU jest International Tobacco Machinery Poland SP. Z O.O. – producent innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu tytoniowego www.itmgroup.eu
International Tobacco Machinery Poland Sp. z o.o. jest związana z regionem Radomia od 1991 roku. Firma dba o zachowanie najwyższych standardów w obszarze zrównoważonego rozwoju a w swojej działalności kieruje się zasadami społecznej odpowiedzialności bizensu. Od lat angażuje się w kwestie wspierania społeczności lokalnych, budując trwałe, oparte na wzajemnym zaufaniu relacje. Przez wszystkie lata funkcjonowania ustanowili ponadpokoleniowe dziedzictwo odpowiedzialności względem mieszkańców regionu, tworząc przy tym wyjątkowe miejsce do pracy. Ich celem jest nie tylko zaspokojenie bieżących potrzeb pracowników, klientów i organizacji samej w sobie, ale przede wszystkim zabezpieczenie naszej wspólnej przyszłości.
« wróć do listy wydarzeń