Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Dowiedz się więcej.

[X] Zamknij
Aktualności
Znamy finalistów SCRIPT PRO 2019
KONKURS SCENARIUSZOWY SCRIPT PRO 2019 ROZSTRZYGNIĘTY! Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymali Szymon Augustyniak i Jacek Lusiński autorzy scenariusza pt. „Śubuk”. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów Zaiks w wysokości 10 000 zł otrzymała Elżbieta Benkowska za scenariusz pt. „Orunia 4ever”.  Laureaci odebrali nagrody podczas uroczystej na festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie. Relacja z Galil - tutaj. Jury postanowiło przyznać Honorowe Wyróżnienie dwóm scenariuszom ex aequo -„Prime Time” autorstwa Łukasza Czapskiego i Jakuba Piątka oraz „Detektyw Bruno” autorstwa Ewy Rozenbajgier i Marcina Ciastonia. Do finału SCRIPT PRO 2019 zakwalifikowały się także: „Bardo” – Bartosz Łuniewski„Donmeh” – Olgierd Dokalski„Dowódca” – Andrzej Szczepański„Miss Ghetto” – Magdalena Franczuk„Za duży na bajki” – Agnieszka Dąbrowska„Znieczulenie” – Kamil Szymański Scenariusze znajdziecie tutaj. Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy. Laureatów tegorocznego SCRIPT PRO wybrało jury w składzie: Grzegorz Łoszewski, (przewodniczący), Jerzy Kapuściński, Michał Komar, Bartosz Konopka i Anna Waśniewska-Gill. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera, a partnerami Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.   WAJDA SCHOOL
Twórcy o ZAiKSie

Odeszli od nas

Ryszard Bugajski 7 czerwca w wieku 76 lat zmarł Ryszard Bugajski. Reżyser, scenarzysta, prozaik, tłumacz. Był twórcą, którego fascynowały niewyraźne granice między dobrem a złem. W swoich filmach portretował ludzi wmontowanych w tryby życia, obserwował przemiany społeczno-obyczajowe i zwyrodnienia systemu. Śledził mechanizmy prowadzące do nadużycia władzy, ale też szukał momentów, w których godność i wierność wyznawanym wartościom stają się tak ważne, że można za nie zapłacić najwyższą cenę. Po maturze studiował filozofię. Do czasu, gdy obejrzał „Osiem i pół" Felliniego. Po projekcji tego filmu wiedział, że chce zostać reżyserem. W 1973 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej "filmówki". Od 1976 roku należał do kierowanego przez Andrzeja Wajdę zespołu filmowego X. W 1981 roku zrealizował „Przesłuchanie”, film-legendę, którego wymowa, niezgodna z linią polityczną władz polskich po wprowadzeniu stanu wojennego, stała się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu X. „Przesłuchanie”, w którym wybitne role stworzyli Krystyna Janda i Adam Ferency, na swoją premierę musiało czekać siedem lat. Film stał się wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu w Cannes w 1990 roku. Jest twórcą takich filmów jak „Generał Nil”, „Układ zamknięty”, „Zaćma”. Zrealizował również filmy dokumentalne np. „Urban tak i nie”, spektakle telewizyjne np. „Okruchy czułości”, „Śmierć rotmistrza Pileckiego i seriale „Samo życie”. Reżyser był laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”, a także za „osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. W tym samym roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Rosław Szaybo Był – wielki. Projektant, plakacista, grafik, fotograf. Wykładowca, ale pedagog niesztampowy. Miłośnik rozmowy, dobrego wina, spotkań z ciekawymi ludźmi. Uśmiechnięty, pełen pozytywnej energii, sypiący anegdotami. I fizycznie też wielki, postawny, z charakterystycznym kolorowym szalikiem. Poznaniak z urodzenia, co mogło mieć wpływ na jego dbałość o szczegół, punktualność, perfekcyjność. Cenił „kontrolowaną niedoskonałość”, którą dostrzegł w plakatach Henryka Tomaszewskiego, swego nauczyciela na warszawskiej ASP. Szaybo uważał, że „błąd uczłowiecza pracę”, nie chciał robić czegokolwiek sztampowo, to byłoby zbyt nudne. Podchodził do projektowania analitycznie, zastanawiając się, jak zwrócić uwagę odbiorcy w sposób nowy, zrywając z utartymi wzorcami. Tak było np. z plakatem przygotowanym dla naszego Stowarzyszenia z okazji 100-lecia – miast sięgać po liczbę 100, użył staropolskiego hasła-toastu „sto lat”. Miał ogromny dorobek – już jako znany projektant okładek płytowych, w tym słynnej serii Polish Jazz (m.in. okładki Astigmatic Komedy), wyjechał do Anglii. Miał tylko ją odwiedzić, został ponad ćwierć wieku lat, pracując dla różnych agencji reklamowych i wytwórni płytowych, w tym CBS, gdzie jako dyrektor kreatywny odpowiadał za wygląd wszystkich albumów. „Miałem ogromną władzę i równie wielką satysfakcję – mówił w rozmowie dla naszego kwartalnika. – Mogłem dobierać najlepszych projektantów i fotografików, by się od nich uczyć”. Był bowiem zdania, że każda okazja jest dobra, by nauczyć się czegoś nowego. Gdy wrócił do Polski, zaczął wykładać na macierzystej uczelni. Projektował plakaty, zwłaszcza do spektakli operowych i teatralnych. Obecny na wernisażach i kulturalnych wydarzeniach. „ Na pozór – nigdy nie pracuje – pisała o nim Monika Małkowska. – Król życia, zawsze w dobrym humorze i formie, tak zewnętrznej, jak emocjonalnej. Jest dzieckiem szczęścia: udało mu się znaleźć idealną równowagę między pracą, zabawą i twórczością”. Uhonorowany niezliczonymi wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi, w tym roku dodał do nich Nagrodę ZAiKS-u w dziedzinie sztuk wizualnych. Odbierał ją z szerokim uśmiechem, w swoim kolorowym szaliku. Cieszył się i dziękował. Będzie nam go brakowało. [gs] Rosław Szaybo miał 85 lat. Zmarł 21 maja 2019 roku w Warszawie.
ZAiKS Teatr
test
test