Korzystanie z utworów bez opłat

6
6

Wiadomo, że nie można nikomu ukraść talentu. Ale owoce twórczej pracy często bywają przedmiotem kradzieży. Owoce pracy autora lub autorki to dzieła, z których żyją ich twórcy. To praca, za którą autorzy chcą i powinni dostawać wynagrodzenie. Bo nikt nie chce i nie powinien pracować za darmo. Chyba, że sam się na to zgodzi.

Od samego początku działania ZAiKS-u twórcy dopuszczali sytuacje, w których dobrowolnie ograniczali swoje autorskie prawa majątkowe i zgadzali się na nieodpłatne wykorzystanie swoich dzieł. Uważali to za uczciwe wobec odbiorców ich dzieł. Jeśli więc ktoś kupił sobie płytę z piosenką, to naturalnie mógł jej słuchać z rodziną i tańczyć przy niej na prywatce zorganizowanej dla znajomych. A poza tym, możliwości bezprawnego kopiowania ograniczone były technologią. Przecież nie mieliśmy w domach urządzeń do kopiowania płyt szelakowych.

Od tamtych czasów technika niebywale się rozwinęła. Dziś każdy ma możliwość kopiowania niemal wszystkiego w niemal każdej formie w niemal nieograniczonej liczbie kopii. I dlatego, zachowując kryterium uczciwości użycia, wciąż trzeba aktualizować i dookreślać sytuacje, w których można korzystać z utworów bezpłatnie.

A można. Nazywa się to nieodpłatnym dozwolonym użytkiem. 

Otóż, krótko mówiąc, bez zgody autora i bez zapłaty wynagrodzenia możemy korzystać z pracy twórców na dwa sposoby:

  1. Na użytek osobisty. Dla własnych potrzeb. Dla osób znajomych i bliskich. Możemy na przykład pożyczyć książkę koledze z klasy, skopiować płytę CD, by słuchać jej w samochodzie albo na domówce w gronie znajomych.
  2. Na użytek publiczny. Tu lista dozwolonych prawem sytuacji jest bardzo obszerna. Można korzystać z utworów ze względu na ważny interes publiczny oraz potrzeby kulturalno-oświatowe. Generalnie, wspólnym mianownikiem jest założenie, że na takim nieodpłatnym dozwolonym użytku publicznym nikt nie zarabia. Bo wciąż nie wolno zarabiać na pracy autorów, nie płacąc im za to.

Lista takich sytuacji jest dość długa, szczegółowa i ciągle się zmienia. Najlepiej skontaktuj się z nami i sprawdź, czy możesz nieodpłatnie użyć danego dzieła: inkaso.terenowe@zaiks.org.pl

Jeśli nie znajdziesz na tej liście swojego przypadku, szybko i prosto uzyskasz w ZAiKS-ie licencję dostosowaną cenowo do twoich potrzeb. Kup licencję.