Wiadomo, że nie można nikomu ukraść talentu. Ale owoce twórczej pracy często bywają przedmiotem kradzieży. Owoce pracy autora lub autorki to dzieła, z których żyją ich twórcy. To praca, za którą autorzy chcą i powinni dostawać wynagrodzenie. Bo nikt nie chce i nie powinien pracować za darmo. Chyba, że sam się na to zgodzi.
Od samego początku działania ZAiKS-u twórcy dopuszczali sytuacje, w których dobrowolnie ograniczali swoje autorskie prawa majątkowe i zgadzali się na nieodpłatne wykorzystanie swoich dzieł. Uważali to za uczciwe wobec odbiorców ich dzieł. Jeśli więc ktoś kupił sobie płytę z piosenką, to naturalnie mógł jej słuchać z rodziną i tańczyć przy niej na prywatce zorganizowanej dla znajomych. A poza tym, możliwości bezprawnego kopiowania ograniczone były technologią. Przecież nie mieliśmy w domach urządzeń do kopiowania płyt szelakowych.
Od tamtych czasów technika niebywale się rozwinęła. Dziś każdy ma możliwość kopiowania niemal wszystkiego w niemal każdej formie w niemal nieograniczonej liczbie kopii. I dlatego, zachowując kryterium uczciwości użycia, wciąż trzeba aktualizować i dookreślać sytuacje, w których można korzystać z utworów bezpłatnie.
Otóż, krótko mówiąc, bez zgody autora i bez zapłaty wynagrodzenia możemy korzystać z pracy twórców na dwa sposoby:
Lista takich sytuacji jest dość długa, szczegółowa i ciągle się zmienia. Najlepiej skontaktuj się z nami i sprawdź, czy możesz nieodpłatnie użyć danego dzieła: inkaso.terenowe@zaiks.org.pl
Jeśli nie znajdziesz na tej liście swojego przypadku, szybko i prosto uzyskasz w ZAiKS-ie licencję dostosowaną cenowo do twoich potrzeb. Kup licencję.