44. Przegląd Piosenki Aktorskiej

15.03.2024
.
.

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 15-24 marca 2024 roku. Tegoroczna edycja festiwalu łączy klasyczne występy twórców piosenki aktorskiej oraz nowe brzmienia tego gatunku. W programie znajdują się zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje, które wyznaczają trendy w teatrze i muzyce.

Festiwal rozpocznie się wyjątkową Galą, która integruje teatr zaangażowany społecznie z widowiskiem pełnym blichtru i przepychu. Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt w reżyserii Jakuba Skrzywanka to koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Tegoroczna Gala poruszy ważny temat ekonomicznego wykluczenia, skupiającego się na problemach mieszkaniowych. Będzie zabawnie, poważnie, ale przede wszystkim w muzycznym wydaniu. Podczas Gali wystąpią goście specjalni: Julia Wieniawa, Ralph Kaminski, Olga Rusin i Cezary Studniak.

Koncerty Kaizers Orchestra i Bena Caplana to propozycje dla miłośników niekonwencjonalnych brzmień i poszukiwaczy zaskakujących treści – zarówno wizualnych, jak i tekstowych. Kaizers Orchestra łączy energetycznego rocka z elementami wschodnioeuropejskiego folku. Utwory pisane są w języku norweskim, w dialekcie Bryne. Ben Caplan określany jest mianem muzycznego poety, który w swojej twórczości chętnie wykorzystuje wschodnioeuropejskie i żydowskie tradycje folkowe. Najczęściej koncertuje solo, ale podczas festiwalu wystąpi ze swoim zespołem.

Nie zabraknie znanych historii, opowiedzianych oryginalnymi środkami artystycznymi oraz mocnych akcentów, nastawionych na komentarz aktualnych wydarzeń. Hamlet on the Road Teatru Radost w Brnie w reżyserii Joanny Zdrady odnosi się do klasycznej historii, przedstawionej przez wędrującą trupę aktorską, prezentującą Hamleta przy pomocy lalek, momentami posiłkującą się dawnymi przekładami tekstu. Matki. Pieśń na czas wojny w reżyserii Marty Górnickiej to spektakl o przemocy wobec kobiet w trakcie wojny. Dwadzieścia jeden bohaterek, w tym uciekinierki z Ukrainy, Białorusinki i Polki, śpiewa dziecięce piosenki, pradawne pieśni, wykrzykuje swoją bezsilność i poczucie niesprawiedliwości, niezgodę na role, jakie narzuca im wojenny reżim.

Tegoroczna edycja festiwalu skłania się ku „przeglądowi” esencji piosenki aktorskiej, a także przygląda się nowym pomysłom na jej interpretację. Występy z tradycyjną narracją należą do Licencji na lirykę Jacka Bończyka (poezja m.in. Tuwima, Stachury, Kaczmarskiego), Gdziekolwiek – wibracje na temat Grechuty Mariusza Kiljana, Nieobecności z piosenkami Ewy Demarczyk, a także, poniekąd, do formacji Dylan.pl i jej wykonań piosenek Boba Dylana. Z drugiej strony, wystąpią artyści eksperymentujący z dźwiękami i słowem: Kury, Basiński Band & Fiction oraz Karolina Czarnecka, zwyciężczyni Konkursu Aktorskiej Interpretacji piosenki 35. PPA, z nowym projektem Freak Show. Pojawi się również laureatka Grand Prix zeszłorocznego KAIP, Marina Mashtaler jako Kwit/Квіт z projektem Kwiaciarnia.

Nieodłącznym elementem każdej edycji festiwalu jest wspomniany Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Na początku lutego, w zamkniętych dla widzów eliminacjach, Rada Artystyczna PPA wyłoni uczestniczki i uczestników II etapu. Przed festiwalową publicznością zaśpiewają 15 marca. Wybrani tego dnia finaliści i finalistki wystąpią w pierwszej części Koncertu Finałowego, który odbędzie się 23 marca. Oceniać ich będzie jury w składzie: Magdalena Miśka-Jackowska, Dorota Pomykała, Katarzyna Szyngiera, Mariusz Kiljan i Marcin Macuk. Druga część Konkursu Finałowego to Top wszech czasów, czyli w poszukiwaniu orlego cienia z piosenkami z lat 90.

Podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej, widzowie mogą oglądać także spektakle niezależnych twórców. W Nurcie Off prezentowane są premierowe przedstawienia teatralne, wybrane do zrealizowania w drodze konkursu scenariuszy. W tym roku, 10 spektakli offowych powalczy o Tukana Off i Tukana Off Publiczności. W Jury Konkursu Off zasiądą: Aleksandra Gronowska, Adam Karol Drozdowski i Marcin Liber. 

Partnerem 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. 

#44. Przegląd Piosenki Aktorskiej