Co nowego w ZAiKS-ie

11.06.2024

NOWE UMOWY 

Pierwsza połowa bieżącego roku zaowocowała wzrostem liczby umów licencyjnych. Zakończone zostały negocjacje i podpisane kolejne umowy licencyjne z Meta Platforms Ireland Limited dotycząca korzystania z utworów na platformach Facebook i Instagram oraz z TikTok Information Technologies UK Limited. Zawarta została także kolejna umowa z Apple Distribution International Limited, tym razem regulująca wykorzystanie utworów w serwisie subskrypcyjnym VOD Apple TV+. W maju zawarliśmy kolejną umowę z CANAL+ Polska S.A., regulującą korzystanie z utworów na wszystkich polach objętych działalnością tej Spółki, w tym w serwisach VOD Canal+. 

Po raz pierwszy zawarliśmy umowę licencyjną z Viaplay Group regulującą wykorzystanie utworów w serwisie VOD Viaplay od początku jego funkcjonowania w Polsce. 

 

MILIONY Z INTERNETU 

Kwota inkasa z internetu przekazana do podziału od stycznia do maja 2024 roku wyniosła już ponad 70 mln zł, co oznacza wzrost o 8,2 mln (+13,2%) w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. 

 

NADCHODZĄ ELEKTRONICZNE LICENCJE 

Oficjalnie na serwery testowe trafił już opracowywany od dłuższego czasu system elektronicznej sprzedaży licencji. To jedno z bardziej przełomowych rozwiązań, ponieważ umożliwia w prosty sposób i całkowicie online kupno wielu licencji na korzystanie z repertuaru ZAiKS-u. Nowe e-licencje to rozbudowany projekt oferujący takie opcje jak autoryzacja online, kalkulator, konfigurator opłat i bezpieczne elektroniczne płatności. Oznacza to duże usprawnienie i wygodę dla użytkowników licencji. 

Latem 2024 roku system stanie się dostępny publicznie. Czekamy z niecierpliwością! O oficjalnej premierze oczywiście będziemy informować. 

 

WYPŁACAMY PIENIĄDZE 

W maju planowany podział wynagrodzeń z tytułu nagrań mechanicznych wyniósł 1 050 000 zł.
Kwoty podziałów wynagrodzeń wykonanych przez Wydział Wielkich Praw to: 

Inkaso krajowe – 2 000 000 zł 

Inkaso z zagranicy 32 500 zł

#Artykuł z kwartalnika