Krzysztof Bielecki

15.08.2023
Fot. archiwum rodziny
Fot. archiwum rodziny

Dziennikarz, poeta, reżyser, kronikarz codzienności, zmarł w wieku 78 lat. Od 1986 roku był członkiem sekcji F naszego Stowarzyszenia.

Był z wykształcenia prawnikiem, ale już z początkiem lat 70. rozpoczął działalność twórczą, skupiając się na krótkich formach prozatorskich oraz poezji, miniatury literackie publikując m.in. na łamach poczytnego tygodnika „Szpilki”. Jego audycje poetycko-literackie emitowało Polskie Radio, organizował wieczory autorskie. Pracował w agencjach prasowych (wśród nich PAP i Omnipress), przejście do TVP pozwoliło mu na realizację (z przerwą w stanie wojennym) wielu programów kulturalnych, takich jak „Pegaz”, „Klub dobrej książki”, „Bajki na dobranoc” (prezentowane w niezrównany sposób przez Jana Kobuszewskiego i Krzysztofa Kowalewskiego), „Monodramy według Zoszczenki” czy „Kpina na ustrój komunistyczny”. Tworzył także filmy dokumentalne.

Fascynowało go dwudziestolecie międzywojenne, kultura tego okresu. Brał udział w życiu polskich Ormian (na co wpływ miały ormiańskie korzenie jego rodziny). Był erudytą, miłośnikiem teatru i filmu, opery i sztuk pięknych. Bardzo lubił fotografię, „dokumentował kamerą świat”, jak wspomina jego córka Barbara, mówiąc o dokonywanych przez niego zapisach licznych podróży.

#pożegnania