Andrzej Zieliński

8.08.2023
Fot. archiwum ZAiKS-u
Fot. archiwum ZAiKS-u

Dziennikarz, pisarz, członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS od 2006 i członek Sądu Koleżeńskiego ZAiKS-u w ostatniej kadencji. Miał 84 lata.

Był absolwentem Wydziału Dziennikarskiego UW, doktorem nauk politycznych, specjalizującym się w historii prasy. Pracę w dziennikarskim zawodzie rozpoczął od „Sztandaru Młodych”, przez niemal dziesięć lat redagował „Walkę Młodych”, by od 1981 roku współpracować jako komentator gospodarczy z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Krakowską”, „Perspektywami”, „Polityką” i innymi czasopismami. W 1991 objął stanowisko redaktora naczelnego „Rynków Zagranicznych”. Przez wiele lat członek SDP (był m.in. członkiem zarządu organizacji).

Pasjonowała go historia, szczególnie dzieje zakonów rycerskich i tajnych stowarzyszeń. Jego książkowy debiut w 2003 poświęcony był templariuszom, kolejne prace omawiały zakon maltański, krzyżowców, wikingów. Badał chętnie mało znane wydarzenia z przeszłości Polski i Europy, wyszukując sprawy przemilczane i skrywane, badając metody manipulacji – przykładem tomy Początki Polski. Zagadki i tajemnice (2007), Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza (2011) czy ostatnia jego książka Nieudacznicy, rozpustnicy, szaleńcy. Przemilczane fakty o wielkich Polakach (2021).

W 2000 roku Andrzej Zieliński został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski.

#pożegnania