Marek Ałaszewski

19.11.2023
...
...

Muzyk, kompozytor, autor tekstów i charyzmatyczny wykonawca piosenek z nurtu rocka progresywnego. Malarz z wykształcenia, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na studiach udzielał się muzycznie w grupach Pesymiści i Bardowie. W 1969 roku założył formację Klan, która debiutowała rok później minialbumem „Klan”. W 1971 roku ukazuje się długogrający krążek zatytułowany „Mrowisko” – materiał ze spektaklu muzyczno-baletowego. Doskonale przyjęty przez odbiorców, zachwyconych klimatem psychodelicznego rocka pomieszanego z folkiem. Płyta doczekała się siedmiu reedycji. W tym samy roku zespół rozwiązał się. Ałaszewski wrócił do malowania (tworzył pejzaże w duchu impresjonizmu), nie przestając jednak komponować.

Kilkukrotnie podejmował próby reaktywowania formacji Klan, ale nie kończyły się one sukcesami. W 2008 roku artysta zaczął koncertować jako Marek Ałaszewski Band, a rok później Marek Ałaszewski & Klan.

Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia artystyczne”.

Msza pożegnalna obędzie się 28 listopada o godz. 12:00 w Kościele Bł. Edwarda Detkensa w Warszawie.

#pożegnania