Krzysztof Jaślar

7.11.2023
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Dziennikarz, reżyser teatralny, autor tekstów – nade wszystko kabareciarz. To on wraz z Zenonem Laskowikiem i Aleksandrem Gołębiowskim zakładał w 1970 jeden z najbardziej znanych i podziwianych polskich kabaretów, poznański Tey. Krzysztof Jaślar, członek sekcji D naszego Stowarzyszenia od 1974, zmarł w wieku 76 lat.

Zaczynał w 1967 roku na deskach Teatru Poszukiwań Literackich kabaretu Klops, przekształconego w zawodowy kabaret Tey. Był laureatem II nagrody Kiermaszu Piosenki Studenckiej w Warszawie w 1969. Rok później zdobył (wespół z kolegami) nagrodę główną I Ogólnopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego WSWF. W 1972 roku, już z Teyem, pojawił się w Świnoujściu na pamiętnym Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA; wyjechali z główną nagrodą Polskiego Radia i nagrodą za najlepszy spektakl kabaretowy. Potem przypięto im Złotą Szpilkę na Turnieju Kabaretów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu… Jaślar rozstał się z Teyem w 1974, objęty całkowitym zakazem cenzury; znalazł zatrudnienie w poznańskim studiu telewizyjnym, zaś od 1977, wraz z Zenonem Laskowikiem, przygotowywał niezależne programy telewizyjne, zajmował się również reżyserią programów kabaretowych. W ostatnich tygodniach chorował, jego występy musiały zostać odwołane.

„Odchodzi kolejny, bardzo ważny człowiek… Człowiek-instytucja, człowiek-historia, człowiek-twórca, człowiek-kult, człowiek-kumpel! Dobry człowiek”, pożegnał zmarłego Piotr Gąsowski. 

#pożegnania