Janusz Szczepkowski

15.12.2021
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Autor tekstów, piosenkarz, twórca widowisk, Janusz Szczepkowski zmarł 15 grudnia 2021 roku. Członkiem sekcji D naszego Stowarzyszenia został w 1973, od 2010 roku był członkiem komisji repartycyjnej ZAiKS-u.

Pochodził z Żyrardowa, gdzie urodził się w 1943. Już jako dziecko zaczął grać na skrzypcach. Śpiewu uczył się m.in. u Janiny Godlewskiej i Andrzeja Boguckiego; edukację kontynuował w Studium Muzycznym na Wydziale Piosenkarskim Szkoły Muzycznej w Warszawie. Występował na wielu imprezach krajowych i zagranicznych, w tym festiwalach piosenki w Opolu, Zielonej Górze, Budapeszcie. W 1966 założył swój zespół Varsovie; pełnił w nim rolę wokalisty. Ich nagrania usłyszeć można było na antenie Polskiego Radia i Rozgłośni Harcerskiej. Szczepkowski nagrywał także do popularnej w owych latach audycji radiowej „Kolorowy mikrofon”. W tym czasie stanął również na czele Klubu Piosenki Młodzieżowej „Czarny Kot”, którego patronem było Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Członkowie klubu koncertowali w całej Polsce, a także za granicą. Artysta został laureatem II Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, od lat 70. występował regularnie na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, zdobywając tam wiele nagród; był również autorem pokazywanych tam spektakli.

Janusz Szczepkowski współpracował z takimi twórcami jak Katarzyna Gaertner, Janusz Koman, Krystyna Prońko, Aleksander Nowacki. Pisał również teksty dla zespołów dziecięcych.

#pożegnania
#Janusz Szczepkowski