Danuta Muszyńska-Zamorska

2.01.2022
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Malarka, projektantka witraży, twórczyni gobelinów, od 1979 roku należała do sekcji J naszego Stowarzyszenia. Danuta Muszyńska-Zamorska zmarła 2 stycznia 2022. Miała 90 lat.

Urodzona w Środzie Wielkopolskiej, związała się z Łodzią; była absolwentką cenionego Wydziału Włókienniczego tutejszej PWSSP w Łodzi. Nie mogąc znaleźć pracy zgodnej ze wykształceniem, została nauczycielką rysunków młodszych klas. „Lubiłam małe dzieci, radosne, szczere w swoich ocenach, niezakłamane, niepozujące. To były moje modelki” – mówiła w wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego”. Szkice, jakie wtedy wykonywała, stanowiły podstawę jej późniejszych ilustracji i obrazów, z których zasłynęła: realistycznych, pełnych tkliwości przedstawień dzieci i zwierząt. Do najbardziej znanych należy Dziewczynka z gołębiem, reprodukowana na setkach tysięcy pocztówek, a jako gobelin ofiarowana papieżowi Janowi Pawłowi II (inny projekt, Jacek i gołębie, trafił także w formie gobelinu do rąk Kurta Waldheima, polityka, sekretarza generalnego ONZ). Współpracowała z Krajową Agencją Wydawniczą, potentatem na ówczesnym rynku pocztówek, skarżyła się jednak na niekorzystnie dla niej skonstruowane umowy autorskie, wskutek czego jej honoraria były minimalne.

Jej obrazy z cyklu „Dzieci świata” zdobiły plakaty, kalendarze, okolicznościowe karty pocztowe. Miała niemal 200 wystaw w Polsce i zagranicą; projektowała również okazjonalnie suknie wieczorowe.

Zasilała pracami aukcje charytatywne ZASP, dochód z nich przeznaczony był na prowadzenie Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, w którym mieszkała z mężem.

Odznaczona była Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Miasta Łodzi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Orderem Uśmiechu.

#pożegnania
#Danuta Muszyńska-Zamorska