Andrzej Dąbrowski w Czytelniku

20.01.2022, Warszawa, spotkaniie
Materiały prasowe
Materiały prasowe

20 stycznia o godzinie 17.00 zapraszamy do warszawskiej kawiarni „Czytelnik” Nowe Wydanie (ul. Wiejska 12 a) na prowadzone przez Hirka Wronę spotkanie poświęcone książce Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok.

Książka ukazała się nakładem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, a ZAiKS jest partnerem publikacji.

Do zwariowania jeden krok to opowieść o Andrzeju Dąbrowskim – wspaniałym jazzmanie, popularnym piosenkarzu, kierowcy rajdowym, fotografiku, dziennikarzu – i laureacie Nagrody 100-lecia ZAiKS-u. Relację o jego niezwykle bujnym życiu, o domu rodzinnym – najpierw Wilnie, potem w Krakowie, o rozlicznych pasjach, o przyjaźniach, koncertach i podróżach po świecie, a także o jego zaletach i wadach zanotowała, spisała i uzupełniła komentarzami Agnieszka Matynia-Dąbrowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, żona bohatera książki.

Jak przypomina wydawca, „Swoimi zainteresowaniami i zajęciami Andrzej Dąbrowski mógłby obdarzyć kilka osób, a każda z nich zyskałaby ciekawy i bogaty w osiągnięcia życiorys. Najpierw pojawiła się fascynacja motoryzacją, chwilę później – jazzem i fotografią. Zupełnie niespodziewanie przyszedł pierwszy sukces, gdy w 1957 r. dziewiętnastolatek, student krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobył wicemistrzostwo Polski w rajdach samochodowych.

A wkrótce stał się jedną z ważnych postaci polskiego ruchu jazzowego – najpierw jako perkusista, później także wokalista jazzowy. Na scenie debiutował w trio Andrzeja Kurylewicza. Potem przez ponad pół wieku grał i nagrywał m.in. z Wandą Warską, Wojciechem Karolakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Komedą, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem. Miał też okazję występować ze Stanem Getzem i Artem Farmerem, fotografować za kulisami Duke’a Ellingtona, a na scenie Sarah Vaughan czy Counta Basiego.

W latach 70. zasłynął jako piosenkarz, wykonawca superprzebojów. Zielono mi – ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką „Ptaszyna” – oraz Do zakochania jeden krok (słowa Andrzej Bianusz, muzyka Antoni Kopff) znał i nucił wtedy każdy. A były jeszcze: Przygoda z MariąA ty się, bracie, nie denerwujZapomnij mnie i wiele, wiele innych”.

 Więcej o książce https://czytelnik.pl/pl/p/Andrzej-Dabrowski.-Do-zwariowania-jeden-krok/1524

Zapraszamy do wysłuchania audycji PR Koszalin z udziałem Państwa Agnieszki i Andrzeja Dąbrowskich.

 

Wywiad w Radiu RMF Classic audycja NieDoMówienia Artura Andrusa

 

Rozmowa z Andrzejem Dąbrowskim z roku 2018

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#Andrzej Dąbrowski