Herbertiada 2022

20.08.2022 - 16.09.2022, Kołobrzeg, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

20 sierpnia o godzinie 17.00 rozpocznie się pierwsza część XXIII „Herbertiady”, czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

Otworzy go emisja archiwalnego wywiadu udzielonego Rafałowi Janowi Porzezińskiemu i Monice Białek przez siostrę Zbigniewa Herberta Halinę Herbert-Żebrowską, która była wieloletnim przyjacielem „Herbertiady”.

W artystycznej odsłonie „Herbertiady” widzowie zobaczą premierowy spektakl muzyczny w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego im. Danuty Banuszkowej w Gdyni Co mówi nam Pan Cogito. Widowisko w reżyserii Bernarda Szyca jest próbą odpowiedzi na pytanie, co chciałby powiedzieć nam dzisiaj Pan Cogito, myśliciel i baczny obserwator świata. Na koncert złożoną się piosenki do słów Zbigniewa Herberta skomponowane m.in. przez Stanisława Radwana, Waldemara Koperkiewicza i Przemysława Gintrowskiego. Wystąpią: Aleksandra Meller (śpiew), Sandra Bruchaiser (śpiew), Jakub Bruchaiser (śpiew), Rafał Ostrowski (śpiew), Artur Guza (fortepian), Filip Arasimowicz (kontrabas), Mateusz Otczyk (gitara).

Sierpniową „Herbertiadę” poprowadzi Marcin Kwaśny.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Druga część tegorocznego festiwalu będzie miała miejsce 15 i 16 września. Pierwszego dnia odbędą się warsztaty recytatorskie, a nazajutrz konkurs recytatorski dla młodzieży i prezentacja laureatów.

Festiwal zamknie koncert Barbarzyńca w ogrodzie. Tropem średniowiecznej Francji. Wystąpi w nim Jacek Kowalski (śpiew, przekładu, gitara, lira, słowo) z towarzyszeniem zaproszonych muzyków, a Andrzej Mastalerz przeczyta fragmenty esejów Zbigniewa Herberta.  

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a ZAiKS jest partnerem wydarzenia.
Więcej na www.herbertiada.pl

Wstęp wolny.

#Herbertiada
#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury