Autor w świecie cyfrowym na Festiwalu Conrada

26.10.2022 18:00, Kraków, debata

Zapraszamy na debatę „Autor w świecie cyfrowym”, która odbędzie się 26 października, o godzinie 18.00, podczas Kongresu Książki w Krakowie.

Przyszłość prasy jest cyfrowa, nikt już z tym nie dyskutuje. Za kilka lat gazety drukowane będą rarytasem, produktem dla koneserów. Dziennikarze i wydawcy rozumieją, że aby sfinansować jakościowe dziennikarstwo, muszą zadbać nie tylko o wydajny model subskrypcji, ale też o umowy z Googlem i Facebookiem. Wydawcy prasy w Australii i w Kanadzie już wywalczyli wynagrodzenia od tych platform. Jak poradzi sobie z tym prasa w Polsce? O tym rozmawiać będą Anna Misiewicz, ekspertka ZAiKS-u, dziennikarz Wojciech Orliński oraz pisarz i reporter Artur Domosławski. Spotkanie poprowadzi Michał Kuźmiński, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

Organizowany w ramach Festiwalu Conrada Kongres Książki to cykl spotkań poświęconych rynkowi wydawniczemu. Wydarzenia z tego pasma odbędą się w Pałacu Potockich, a także na trwających równolegle Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Na program złożą się dyskusje otwarte dla publiczności oraz debaty dla pracowników branży.

Goście będą rozmawiać o tak różnorodnych zagadnieniach, jak regulacje prawne dotyczące rynku książki, prawa autorskie do tekstów z gatunku non-fiction czy sens szkolnych lektur obowiązkowych. Specjaliści nakreślą też perspektywy rozwoju rynku wydawniczego na najbliższe 10 lat, a także podejmą temat zmieniających się realiów medialnych. Nie zabraknie niezwykle ważnej kwestii, jaką stanowią potrzeby czytelnicze tysięcy nowych mieszkańców Polski pochodzących z Ukrainy.

W ramach Kongresu Książki odbędzie się również prezentacja twórczości autorów i autorek uczestniczących w międzynarodowym projekcie CELA (Connecting Emerging Literary Artists). Na spotkaniu dotyczącym przekładów klasyków ogłoszone zostaną nazwiska osób, które zakwalifikowały się do udziału w programie mentoringowym Translatorium.

Więcej o Festiwalu Conrada i o Kongresie Książki: http://conradfestival.pl/

 

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#Festiwal Conrada
#Conrad Festival
#Kongres Książki
#Anna Misiewicz