AURORA 2022

31.10.2022
Elise Wilk. Fot. Alexandra Bordeianu
Elise Wilk. Fot. Alexandra Bordeianu

29 października 2022 roku w Ostromecku wręczono – po raz drugi – AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy, której partnerem jest ZAiKS.

Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Agnieszki Holland, w składzie: Natalia Worożbyt, Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska, po zapoznaniu się z pięcioma sztukami finałowymi:

Ta będzie taka sama (Ova će biti ista) Stašy Bajac (Serbia),
Proszę, niech zapanuje pokój
Marty Sokołowskiej (Polska),
Pięć pieśni Polesia (П’ЯТЬ ПІСЕНЬ ПОЛІССЯ) Ludy Tymoshenko (Ukraina),
Zniknięcia (Disapariţii) Elise Wilk (Rumunia),
Ja, wojna i plastikowy granat (Я, війна і пластикова граната) Niny Zakhozhenko (Ukraina)

postanowiła przyznać nagrodę główną w wysokości 50 tysięcy zł Elise Wilk za sztukę Zniknięcia.

Jak czytamy w protokole z obrad jury, „kapituła doceniła sposób ujęcia rzeczywistości mniejszości saskiej w wojennej i powojennej Rumunii, która w tej sztuce okazuje się zadziwiająco zrozumiała i tożsama z sytuacją mniejszości w różnych momentach przeszłości. W Zniknięciach autorka uprawia swoistą intymną epikę, rozpisaną na wielogłos żywych i umarłych postaci, przedstawia historię klęski ucieczek i klęski pozostań i wyraża zbiorowy Los”.

Gala wręczenia AURORY zakończyła XXI Festiwal Prapremier podczas którego publiczność miała okazję zobaczenia wszystkich finałowych tekstów w formie szkiców scenicznych, wyreżyserowanych przez uznanych polskich reżyserów.

Sztuka napisana przez Elise Wilk przedstawia trzy epizody z historii Sasów siedmiogrodzkich (mniejszości niemieckiej w Rumunii) i pokazuje proces rozpadu społecznego na przykładzie trzech kobiet z trzech różnych pokoleń. W 1945 roku Kathi ratuje się przed deportacją na Syberię, poślubiając Rumuna. Zimą 1989/90 Martha spełnia swoje marzenie z dzieciństwa i ucieka z kraju – zaledwie kilka dni przed końcem dyktatury Ceaușescu. Jej córka, Emma, pozostaje w kraju. Jej życie staje się protestem przeciwko marzeniu o bogatych Niemczech, które rozpada się na tysiące ohydnych kawałków dla tych, którzy opuścili swój kraj. Przystąpienie Rumunii w 2007 roku do Unii Europejskiej nic nie zmienia – może jedynie tyle, że fałszywymi pocztówkami i telefonami, rodzina udaje przed starą Kathi, że wszystko jest w porządku. Naprzemiennie wykorzystując fragmenty narracyjne i sceniczne, Zniknięcia opowiadają o traumie społeczeństwa, użyczając głosu zmarłym i jeszcze nienarodzonym.

Elise Wilk urodziła się w 1981 r. w Braszowie w Transylwanii i wychowywała w kulturze dwujęzycznej (posługując się językiem rumuńskim i niemieckim). Jest jedną z najczęściej wystawianych dramatopisarek młodego pokolenia w Rumunii.

W 2008 roku otrzymała nagrodę Romanian dramAcum za swój pierwszy dramat It happend on a Thursday. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a jej sztuki zostały przetłumaczone na 12 języków.

Nagrodę główną wręczyła Agnieszka Holland, a Nagrody ZAiKS-u dla wszystkich finalistek Małgorzata Semil i Agnieszka Lubomira Piotrowska z Zarządu Sekcji Autorów Dzieł Teatralnych ZAiKS-u.

 

#AURORA 2022
#teatr
#wydarzenie