42. Przegląd Piosenki Aktorskiej

18.03.2022 - 27.03.2022, Wrocław, festiwal
Plakat: Damian Styrna
Plakat: Damian Styrna

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 18-27 marca 2022 we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.

Rdzeniem imprezy jest, tradycyjnie, Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, trzyetapowe zmagania młodych wokalistek i wokalistów, których wyniki poznamy po koncercie finałowym. W tym roku jurorami będą: Magda Popławska, Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki i Jerzy Satanowski.

Na koncert finałowy składają się dwie części: występ finalistek i finalistów oraz premiera koncertu-spektaklu, w tym roku poświęcona twórczości Mirona Białoszewskiego. Koncert finałowy wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński. 

Tegoroczna gala pod tytułem „WITAMY W ŚWIĄTYNI SZTUKI, słuchajcie, a będzie wam dane”, jest dziełem Martyny Majewskiej, reżyserki teatralnej i filmowej, obdarzonej niebywałym poczuciem humoru i odwagą w podejmowaniu istotnych współczesnych tematów. 

Koncert, złożony z evergreenów PPA, hip-hopowych i discopolowych przebojów w zaskakujących aranżacjach i gwiazdorskich wykonaniach będzie rodzajem hołdu dla Sztuki jako „szóstej największej religii świata”, poszukiwaniem mitycznego, wspólnotowego katharsis.

Gośćmi z zagranicy będą John Grant – Amerykanin rezydujący na Islandii, malowniczy i melancholijny współczesny bard, Sarah McCoy – nowoorleanka z Paryża, śpiewająca ciemne, słodkogorzkie ballady, i zespół Sages Comme des Sauvages – belgijski, wielokulturowy zespół z ciekawymi, zaangażowanymi społecznie tekstami.

Koncerty polskich gwiazd to nowe interpretacje klasyki: premierowy koncert Mai Kleszcz z tekstami Bogdana Loebla, Zalewski śpiewający Niemena i Jan Młynarski grający Grzesiuka, a także opóźniona przez pandemię trasa Marysi Peszek ze specjalną niespodzianką dla widzów PPA oraz koncert tria „Opla Stasiuk Trzaska”.

Spektakle muzyczne w programie tegorocznego PPA to Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia, Agaty Dudy-Gracz zrealizowane w Kłajpedzie na Litwie, Święta Kluska, czyli tragikomiczny musical na trójkę aktorów, gorzka współczesna baśń z TR Warszawa w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oraz studencki koncert-spektakl z AT w Warszawie A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze

Osobno trzeba wspomnieć utwór Wojtka Blecharza i Katarzyny Kalwat wg tekstu Elfriede Jelinek Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady, którego wykonanie będzie ostatnim akcentem tegorocznego PPA.

Premiery to także dziesięć spektakli Nurtu Off, produkowanych przy wsparciu finansowym i realizacyjnym PPA. Konkurs Off składa się z dwóch etapów: najpierw wybiera się do realizacji scenariusze, w drugim etapie ocenia się gotowe spektakle. Nagrodę Tukana Off przyznaje jury – w tym roku będą to Weronika Murek, Jakub Skrzywanek i Dominik Strycharski. Jest też Tukan Off Publiczności, nagroda festiwalowych widzów. Bilety na spektakle Nurtu Off kosztują zaledwie złotówkę.

Przy PPA działa także Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego, gremium złożone z uznanych artystów tworzących na pograniczu muzyki i słowa, teatru i piosenki. Co roku przyznaje ono Dyplom Mistrzowski im. Aleksandra Bardiniego – prestiżowe wyróżnienie dla aktorów, wokalistów, autorów, kompozytorów, reżyserów i pedagogów zajmujących się piosenką aktorską. Kapitule przewodniczy Wojciech Kościelniak.

ZAiKS jest partnerem festiwalu, a Rafał Bryndal w imieniu zarządu naszego stowarzyszenia wręczy Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki.

Więcej o tegorocznym PPA na  https://ppa.teatr-capitol.pl/

 

 

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#Rafał Bryndal
#42PPA
#ZAiKS dla kultury