Chóralny dialog z tradycją

15.05.2022 17:00, Warszawa, koncert
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Czy dawne pieśni mogą wywoływać dziś emocje, które towarzyszyły przed laty ich twórcom? 15 maja o godzinie 17.00 Chór Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na koncert zatytułowany „Chóralny dialog z tradycją”, którego partnerem jest ZAiKS.

W programie znajdą się utwory inspirowane folklorem, a wśród nich Cztery pieśni kurpiowskie Jana Krutula i argentyńska Misa Criolla Ariela Ramireza, która w intrygujący sposób łączy latynoskie rytmy i melodie z sakralnym wymiarem dzieła.

Obie części koncertu łączy inspiracja kompozytorów muzyką tradycyjną – każdy z utworów na swój sposób ukazuje autentyczność emocji zakorzenionych w ludowym kolorycie brzmieniowym danej kultury. Koncert, dzięki zderzeniu kompozycji z dwóch krańców świata prezentuje muzykę ludową nie jako muzealny obiekt, lecz żywą materię stającą się fundamentem dla współczesnych działań twórczych.

„Tworząc cykl pieśni kurpiowskich zachwycałem się wysublimowanym kunsztem ludowych melodii i aktualnością poruszanych w nich emocji – mówi Jan Krutul, kompozytor i dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. – W delikatny sposób dotykają one głębokiej tematyki miłości, śmierci, rozstania. Wszystkie cztery części cyklu łączy motyw pieśni Uwoz mamo roz. W nieoczywisty sposób pojawiają się także intertekstualne nawiązania do obecnych we współczesnej kulturze utworów m.in. Pyramid song zespołu Radiohead. Jestem przekonany, że w ludowych pieśniach, zanotowanych przez etnografów przeszło sto lat temu, możemy zobaczyć dzisiaj także siebie – bez względu na zmieniającą się rzeczywistość doświadczamy tych samych, głębokich uczuć i emocji. Cztery pieśni kurpiowskie są opowieścią o nas”.

Podczas koncertu chórowi towarzyszyć będzie zespół instrumentalny oraz solistka:

Karolina Borodziuk – mezzosopran

Karolina Silkina – fortepian

Mateusz Stankiewicz – akordeon

Adam Woch – gitara

Tomasz Bielecki – perkusja

Jan Krutul – dyrygent

Wstęp na wydarzenie jest wolny po uprzedniej rezerwacji miejsca, której można dokonać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://app.evenea.pl/event/44073-23

 

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury