12. Forum Młodej Reżyserii

18.11.2022 - 20.11.2022, Kraków, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

W piątek 18 listopada rozpoczyna się Forum Młodej Reżyserii, którego partnerem jest ZAiKS. Forum zostało stworzone przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie w 2011 roku jako przegląd prac studentek i studentów reżyserii polskich publicznych uczelni teatralnych. To jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce.

Forum stanowi okazję do dyskusji, spotkań twórców i twórczyń, artystów i artystek oraz krytyków teatralnych. Festiwal jest ważną platformą wymiany doświadczeń i metod kształcenia młodych reżyserek i reżyserów, dla których, dzięki prezentacji ich najciekawszych projektów teatralnych (etiud, scen, warsztatów, spektakli itd.), to szansa na kontakt z publicznością i pracę z aktorami.

Forum jest zatem nie tylko istotnym wydarzeniem teatralnym, lecz także giełdą pracy dla młodych artystek i artystów.  Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ekspertów, mediów oraz publiczności, gromadzi w Krakowie liczne grono dyrektorów teatrów, twórców oraz teoretyków i wielbicieli teatru z kraju i z zagranicy.

Podczas 12. Forum Młodej Reżyserii, które potrwa do 20 listopada zobaczymy:

11 pokazów konkursowych

2 pokazy towarzyszące (projekcje)

6 prezentacji OFFowych

12 czytań performatywnych w ramach Pracowni Dramaturgicznej
rozmowy z twórczyniami i twórcami

Pokazy prac młodych reżyserek i reżyserów są otwarte dla publiczności i stanowią bardzo ciekawą i szeroką ofertę kulturalną dla mieszkańców Krakowa. Wśród prezentowanych spektakli są przedstawienia oparte na znanych tekstach literatury, a także dzieła autorskie, pokazy muzyczne oraz przedstawienia lalkowe. Różnorodność formy i treści przy jednoczesnych wysokich walorach artystycznych czyni z pokazów niezwykle atrakcyjną propozycję zarówno dla widzów dorosłych jak i dla dzieci.

W konkursie udział wezmą spektakle stworzone przez studentki i studentów krakowskiej AST oraz Akademii Teatralnej w Warszawie.  Oceniać je będzie jury w składzie:

JACEK JABRZYK – dyrektor artystyczny Teatru Zagłębie w Sosnowcu
ADAM ORZECHOWSKI – dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku
MALINA PRZEŚLUGA – kierownik literacka Teatru Animacji w Poznaniu

Zwycięzcy otrzymają nagrody, m.in.: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz nagrodę Związku Artystów Scen Polskich dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora.

Elektroniczna wersja folderu Forum Młodej Reżyserii:

https://www.flipsnack.com/astwyspianskiegokrakow/folder_12_forum-mlodej-rezyserii/full-view.html

http://krakow.ast.krakow.pl/aktualnosci/12-forum-mlodej-rezyserii/

#ZAiKS dla kultury
#Sprzyjamy wyobraźni
#Forum Młodej Reżyserii
#teatr
#wydarzenie