45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

24.07.2022 - 31.07.2022, Zakopane, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Program 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, które odbędą się od 24 do 31 lipca, zdominuje muzyka patrona, który obchodziłby w 2022 roku 140. rocznicę urodzin.

Zabrzmi także muzyka prawie rówieśnika Karola Szymanowskiego, rumuńskiego kompozytora, a także skrzypka i pianisty George Enescu (urodzonego w 1881 roku). W rodzinnym kraju Enescu odgrywa podobną rolę jak w Polsce Karol Szymanowski: jest najwybitniejszym kompozytorem XX wieku, który w swej twórczości odnosił się do rodzimego folkloru i zabarwił muzykę europejską ludową muzyką rumuńską.

Eksperymentalnie będziemy mogli posłuchać tych samych utworów w dwóch wersjach: oryginalnej i w transkrypcjach. Dotyczy to Sonaty skrzypcowej op. 9 Karola Szymanowskiego (transkrypcja na wiolonczelę).  Wart usłyszenia będzie również jeden z najważniejszych utworów na kwartet smyczkowy w literaturze XX wieku: Suita liryczna Albana Berga. Nie zabraknie również prawykonań Kwartetu smyczkowego Sonii Brauhoff i Koncertu fortepianowego Zbigniewa Bargielskiego.

Cały program na https://zakoplan.pl/45-dni-muzyki-karola-szymanowskiego/

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego