Jacek Szymkiewicz

12.04.2022

„Budyń”, takiego pseudonimu używał od lat, tak mówili o nim koledzy z branży muzycznej i fani zespołu Pogodno, kapeli, z którą nagrał dziesięć płyt. Jacek Szymkiewicz miał 47 lat, od 2016 roku był członkiem sekcji D naszego Stowarzyszenia.

Był muzykiem multiinstrumentalistą, autorem tekstów nie tylko do utworów wykonywanych przez siebie (na solowych płytach czy albumach zespołów, z którymi grał), ale i dla znanych przedstawicieli muzyki popularnej, m.in. Kasi Nosowskiej, Moniki Brodki, Marceliny, Reni Jusis, Natalii Nykiel; współpracował również z Lechem Janerką. W przeddzień śmierci „Budyń” ogłosił powstanie nowego zespołu, Monofon, z którym szykował płytę #Monomiasto.

Przed zawiązaniem Pogodna Szymkiewicz grał w formacji Marians. Razem z innym muzykiem Pogodna, Piotrem „Bajzlem” Piaseckim, powołał grupę Babu Król (debiutowali płytą Sted z wierszami Edwarda Stachury); stał także za projektem Budyń i Sprawcy Rzepaku. Pisał muzykę do spektakli teatralnych, był autorem Grawera – „myślodramu, rozpustnego traktatu o życiu, miłości i stanie umysłu”.

Po wydaniu w 2021 płyty Ukryte do wiadomości mówił w wywiadzie dla UWM FM o często pojawiających się w jego utworach wątkach odejścia: „Śmierć jest naszą kochaną, cudowną pielęgniarką. Czyści wszystko wokół nas jak wataha wilków w lesie […] Wydarza się co sekundę”. Wpisy pod zawiadomieniem o jego śmierci dowodzą, że przyszła po niego stanowczo za wcześnie.

#Jacek Szymkiewicz