Guthman, Skoryk i Grieg

29.04.2022, Warszawa, koncert
Materiały prasowe
Materiały prasowe

29 kwietnia o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert „Guthman / Skoryk / Grieg”

Program
Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola, hymn państwowy Ukrainy (muz. Mychajło Werbycki)
Gary Guthman – Koncert na flet i orkiestrę PRAWYKONANIE
***
Myrosław Skoryk – Melodia a-moll
Edvard Grieg – I Suita Peer Gynt op. 46
Edvard Grieg – II Suita Peer Gynt op. 55

Wykonawcy
Łukasz Długosz | flet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Piotr Sułkowski | dyrygent

Koncert rozpocznie hymn państwowy Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola, którego słowa (ich autorem jest Pawło Czubynski) stanowią zamierzone nawiązanie do incipitu Mazurka Dąbrowskiego. Piękna pieśń, do której muzykę skomponował grekokatolicki duchowny Mychajło Werbycki, powstała pierwotnie dla sztuki teatralnej. Zakazana w okresie Związku Sowieckiego, stała się później hymnem odrodzonego państwa (w swej ostatecznej redakcji z 2003 roku). Zabrzmi też utwór urodzonego w 1938 roku Myrosława Skoryka, który był prominentną postacią życia muzycznego kraju jako kompozytor i muzykolog, także dyrektor artystyczny Opery Kijowskiej. Jego wzruszająca, romantyczna w wyrazie Melodia a-moll powstała do zapomnianego dziś filmu Vysokij Pierieval z 1981 roku i zyskała autonomiczną popularność w wielu różnych opracowaniach.

Kolejną w tym sezonie wyczekiwaną prapremierą nowego dzieła z udziałem naszej Orkiestry będzie Koncert na flet i orkiestrę symfoniczną Gary’ego Guthmana, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” (NIMiT). Autor to sławny muzyk jazzowy, kompozytor, pedagog i autor tekstów pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, uznawany za jednego z najbardziej cenionych trębaczy. Nowy koncert zgodnie z tradycją gatunku jest trzyczęściowy (Maxim/Essence/Passage), lecz jego wewnętrzna budowa traktowana jest ze swobodą – do głosu dochodzą ciekawe poszukiwania nowego języka harmonicznego, a także elementy stylizacji, w których odnajdziemy echa muzyki złotej epoki Hollywoodu oraz jazzowych quasi-improwizacji, powierzonych solowemu fletowi. Jego partię wykona Łukasz Długosz, należący do najbardziej wszechstronnych i cenionych flecistów swego pokolenia.

Norweski kompozytor Edvard Grieg na prośbę Henrika Ibsena podjął się skomponowania muzyki incydentalnej do premiery (1876) dramatu Peer Gynt. Opowiada on o podróży tytułowego bohatera (człowieka antypatycznego, samolubnego i wiarołomnego) od Norwegii aż po północną Afrykę. Przygody i napotkane postacie nawiązują do narodowych norweskich baśni i literackich toposów, ale też stanowią pretekst do filozoficznej i moralnej, gorzkiej refleksji o współczesności. Barwne, obrazowe symfoniczne impresje Griega wręcz przyćmiły swą popularnością dzieło Ibsena, stosunkowo rzadko wystawiane poza Norwegią, i stały się – obok Koncertu fortepianowego a-moll – najbardziej znanym w skali globalnej dziełem swego twórcy.

Z liczącej 26 numerów dźwiękowej oprawy sztuki sam Grieg zestawił dwie koncertowe suity (1888, 1891), wybierając do nich po cztery szczególnie charakterystyczne orkiestrowe miniatury. Zwłaszcza te z pierwszej suity stały się „przebojowe”, doskonale znane nie tylko z koncertowych sal, ale też dzięki częstemu użyciu ich w innych kontekstach, na przykład filmowych. To urzekający Poranek (choć opisuje świt w Afryce, czyni to w stylu bardzo skandynawskim), głęboko wzruszająca Śmierć Azy, matki bohatera, grana przez same smyczki, Taniec Anitry – zwodzącej go orientalnej piękności, wreszcie przesławny epizod W grocie Króla Gór – opisuje scenę, w której bohater zakrada się do groty, by uwieść córkę groźnego władcy trolli i by później w panice przed nim pierzchać.

Suita druga przywołuje epizod porwania Ingridy jej oblubieńcowi, co stało się powodem wygnania Peer Gynta na tułaczkę, kolejny orientalny taniec towarzyszący jednej ze scen afrykańskich, morską burzę, która rozbija statek bohatera wracającego do ojczyzny, wreszcie kolejny z bardzo znanych fragmentów dzieła – przepiękną Pieśń Solvejgi, jego dawnej narzeczonej – odrzucił jej miłość, lecz ona wiernie go przez lata oczekiwała, tracąc wzrok od wylanych z tęsknoty za Peerem łez.

Koncert poprowadzi Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie.

Więcej na https://sinfoniaiuventus.pl/guthman-skoryk-grieg/

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury