Janusz Kępski

16.06.2022
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Partita i Stan Borys. Warszawskie Kamienne schodki i Jaskółka uwięziona, znana całej Europie. Janusz Kępski, kompozytor, aranżer, pianista, lider zespołów, członek sekcji B Stowarzyszenia Autorów ZAiKS od 1968 roku, zmarł w wieku 85 lat.

Był absolwentem PWSM w Warszawie (Wydziału Teorii i Kompozycji). W latach 1966-68 był kierownikiem muzycznym i inicjatorem zespołu Partita, żeńskiej formacji wokalnej, zaczynającej od rozrywkowej transkrypcji utworów muzyki klasycznej, czego dowodem jest ich pierwsza płyta długogrająca. Do połowy lat 70. był opiekunem artystycznym solistów i zespołów działających pod egidą Klubu Piosenki ZAKR, pracując równocześnie jako pedagog średnich szkół muzycznych. W tejże dekadzie pełnił funkcję kierownika artystycznego zespołu Filipinki, później kierował grupą wokalną Medium.

Był profesjonalistą o doskonałym przygotowaniu i talencie: opracowywał i aranżował utwory muzyczne, tworzył muzykę do spektakli teatralnych (m.in. Pani Latter, Poskromienie złośnicy, Oszalały Herakles, Sen nocy letniej), filmów i seriali (Szwedzi w Warszawie, Uciec jak najbliżej), musicali (Blask szklanej kuli, Music hall, Karmazynowa dama), widowisk muzycznych. Jego piosenki wykonywali m.in. Andrzej Dąbrowski, Andrzej Frajndt, Stenia Kozłowska, Jerzy Połomski, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Joanna Rawik; był również autorem utworów instrumentalnych dla solistów i zespołów muzycznych. Najbardziej znaną jego kompozycją pozostanie Jaskółka uwięziona ze słowami Kazimierza Szemiotha, za której wykonanie Stan Borys otrzymał na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1973 roku nagrodę dziennikarzy.

 

#Janusz Kępski
#pożegnania