Julia Hartwig: przestrzenie literatury

30.09.2021 - 30.04.2022, Lublin, wystawa
Julia Hartwig, Warszawa 2006 rok. Fot. Elżbieta Lempp
Julia Hartwig, Warszawa 2006 rok. Fot. Elżbieta Lempp

Prezentowana w stulecie urodzin Julii Hartwig wystawa przybliża twórczość oraz biografię poetki, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Na tej mapie kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części ekspozycji, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy. 

Na wystawie prezentowane będą rękopisy i maszynopisy Julii Hartwig oraz przedmioty z jej mieszkania, między innymi maszyna do pisania, lampa oraz biurko. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także kolekcję nagród poetyckich, jakimi została uhonorowana, między innymi nagrodę im. Wisławy Szymborskiej oraz nagrodę Czesława Miłosza.

Eksponaty i materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego przechowywanego w depozycie w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN.

Wystawa będzie eksponowana w terminie od 30 września 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej w Lublinie, w godzinach 9:00 – 16:00 od wtorku do soboty. ZAiKS jest partnerem wystawy.

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni