Jazz znów nad Odrą

15.09.2021 - 19.09.2021, Wrocław, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Po symbolicznej edycji w roku ubiegłym Jazz nad Odrą powraca w pełnej krasie. Trzy sceny, gwiazdy polskiego i światowego jazzu oraz tradycyjne jam sessions do rana – tak wygląda plan na jazzowy wrzesień.

W tym roku scenę główną przeniesiono do Teatru Polskiego, na drugą lokalizację organizatorzy wybrali scenę w podwórku Impartu. W trakcie festiwalu zobaczymy tam m.in. zespół RYMDEN w składzie Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström oraz wrocławski kwartet Błoto o brzmieniu mocno osadzonym na brutalnych hip-hopowych fundamentach. „Piotr Wojtasik Presents” – pod takim szyldem wrocławski trębacz zaprezentuje nowy projekt, do którego zaprosił – swoim zdaniem – najbardziej wartościowych i inspirujących muzyków różnych generacji. Na scenie pojawią się m.in. Viktor Tóth, Bartosz Pernal, Darek Oleszkiewicz, Leszek Możdżer, Emose Uhunmwangho, Magdalena Zawartko oraz Anna Maria Mbayo.

Do Wrocławia przyjedzie także Nubya Garcia, wielokrotnie nagradzana saksofonistka i kompozytorka, która w 2020 roku wydała swój debiutancki album „Source” inspirowany hip-hopem, dubstepem, soulem i calypso. Wraz ze swoim debiutem dla wytwórni Blue Note pojawi się także Gerald Clayton – pianista zagra utwory oryginalnie zarejestrowane na, nominowaną do nagrody Grammy, płytę „Happening: Live at the Village Vanguard". W programie znajdziemy także występ Joe’ego Lovano, giganta saksofonu tenorowego, który zaprezentuje się w odsłonie Trio Tapestry wraz z pianistką Marylin Crispell oraz perkusistą Carmenem Castaldim. Nie zabraknie emocjonujących przesłuchań finałowych w konkursie na Indywidualność Jazzową 2021, które zakończy uroczysta gala wręczenia nagród. Nad Odrę powrócą również laureaci poprzednich edycji konkursu – zobaczymy wspólny występ składu Marcin Pater Trio (Grand Prix 2020) z Leszkiem Możdżerem oraz koncert Kuba Banaszek Quartet (Grand Prix 2019).

Z kolei „Ladies first” to dodatkowy projekt, który – choć wykracza poza termin wydarzenia – wpisuje się idealnie w jego muzyczny kierunek. Na zaproszenie Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Jazzu nad Odrą, 14 września na scenie w podwórku Impartu odbędzie się koncert złożony z dwóch setów – Kasia Pietrzko Trio oraz Zawartko/Piasecki.

Nie jest to koniec festiwalowych atrakcji – nową tradycją wydarzenia jest bezpłatna scena na placu przed Impartem, która cieszy się wielką popularnością. Tam dla amatorów szeroko pojętego jazzu – szczególnie tego pod chmurką – przygotowano równie bogaty program koncertów. Wystąpią m.in.: Emil Miszk & The Sonic Syndicate, Mariusz Bogdanowicz Quintet Silence, Viktor Tóth Arura Trio, Aga Derlak Quintet oraz jej goście – Anna Bratek i Jerzy Małek oraz zespół EABS. Na najwytrwalszych czeka także jam session w klubie festiwalowym ulokowanym w Imparcie. Tegoroczna 57. edycja Jazzu nad Odrą potrwa od 15 do 19 września.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.jazznadodra.pl.

ZAiKS jest partnerem imprezy i mecenasem nagrody w Konkursie na Indywidualność Jazzową 2021, którą 19 września wręczy Rafał Bryndal z zarządu naszego stowarzyszenia. 

Bilety dostępne na: www.jazznadodra.pl, www.strefakultury.pl oraz www.eventim.pl.

 

 

 

 

 

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#57. Jazz nad Odrą