Idealistic Festival

30.09.2021 - 3.10.2021, Gdańsk, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Idealistic Festival to pozagatunkowy festiwal muzyczny oraz międzynarodowa platforma artystyczna łącząca działalność niezależnych twórców i twórczyń z Danii i Polski. Festiwal powstał w 2019 z inicjatywy muzyków Kamila Piotrowicza (Kamil Piotrowicz Sextet, Wojtczak/Piotrowicz, LAWAAI, Howard Records) i Szymona Gąsiorka (Pimpono Ensemble, E/I, Czajka & Puchacz, Love & Beauty Music). Podczas studiów w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze obserwowali w otaczającym ich środowisku wiele oddolnych inicjatyw, starających się eksponować bezkompromisową muzykę autorską. Wysiłki te często zdawały się być samotne i z mocno ograniczonym zasięgiem. Dlatego postanowili stworzyć platformę, która by je połączyła i wzmocniła alternatywną, niezależną scenę muzyczną. Celem tej międzynarodowej wymiany jest zwiększenie wpływu wartościowej, innowacyjnej muzyki w istniejącym środowisku artystycznym obu krajów. Rdzeniem festiwalu są koncerty duńskich oraz lokalnych zespołów w Polsce i na odwrót – prezentacja polskich artystów w Kopenhadze w połączeniu z lokalnymi projektami z Danii. Dzięki temu słuchacze w Polsce mogą spotkać się z twórczością powstającą w Danii i vice versa, inspirując się wzajemnie różnicami wynikającymi z kulturowego i geograficznego rozpięcia między Skandynawią a Europą Środkową i Wschodnią. 

Polska część trzeciej edycji festiwalu odbędzie się w gdańskiej Kolonii Artystów w dniach 30.09-03.10.2021. Pierwszego dnia koncert oboistki Aleksandry Panasik [PL] wykonującej współczesną muzykę klasyczną skontrastuje debiutancki występ nastoletniego zespołu trapowego takeoutthetrash [PL]. Drugiego dnia Rasmus Kjær [DK] zaprezentuje turystyczną muzykę syntezatorową, a trójmiejski Bizarre Penguin [PL] dzięki elektro-akustycznemu instrumentarium pomoże nam odczuć dziwność bytu. W sobotę usłyszymy debiutancki koncert nowego zespołu Piotra Chęckiego, wh0wh0 i Hatti Vattiego – Hinode Tapes [PL]. Następnie tego wieczoru wystąpi ioulus [DK], solowy projekt Julii Becker z jej nowoczesnym podejściem do brzmienia slow-popu i ekspresji intymnego życia prywatnego. Program gdański zamkną Birthgiving Toad [DK] z kruchą, wrażliwą i przerażającą mieszanką robotycznego funku oraz młody zespół post-jazzowy bjkt [bojkot] [PL]. 

Gdańskiej części programu towarzyszyć będą panele dyskusyjne z udziałem m.in. Jakuba Knery („Nowe idzie od morza”, „Polityka”), Katarzyny Jaroch („Krytyka Polityczna”) i Michała Hajduka (Instytut Adama Mickiewicza)

Część duńska festiwalu odbędzie się w Kopenhadze – 22.10 w Stairway i 30.10 w Mayhem. Oprócz noise-rockowego BYEBYE Tsunami [IT/DK/LV] z Kopenhagi, debiutancki, solowy album zaprezentuje Maja Laura [PL]. Usłyszymy również kompozytorów i kompozytorki współczesnej, wizjonerskiej muzyki elektronicznej z Polski – Aleksandrę Słyż [PL], Galuschkę [PL] i Julka Ploskiego [PL]. Program zamyka eksperymentalno-popowy projekt Vera3 [DK], abstrakcyjny solowy koncert Anne Efternøler [DK] na trąbce oraz punk-jazzowy kwintet RASP Lovers [PL].

Więcej na http://noweidzieodmorza.com/pl/14792-idealistic-festival-2/

https://www.facebook.com/idealisticfest/

 

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni