Juliusz Łuciuk

17.10.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Kompozytor muzyki poważnej, Juliusz Łuciuk zmarł 17 października 2020 roku w wieku 97 lat. Od 1956 roku był członkiem Sekcji A naszego Stowarzyszenia.
Jego ojciec był organistą; syn rozpoczął edukację muzyczną w szkołach w Częstochowie, gdzie mieszkał, studiował w Krakowie w PWSM. Studia zakończył z dwoma dyplomami: w dziedzinie kompozycji i teorii muzyki; równolegle na Uniwersytecie Jagiellońskim zrobił dyplom z muzykologii. Uzupełniające studia odbył w Paryżu pod kierunkiem Nadii Boulanger i Maxa Deutscha, uczestniczył również w prowadzonych we Francji i w Niemczech kursach kompozytorskich.
Należał do grona znaczących twórców muzyki współczesnej; w swych awangardowych kompozycjach eksperymentował z nietypowymi środkami i technikami pozwalającymi regulować materiał dźwiękowy np. poprzez grę na powierzchniach zewnętrznych instrumentów. Był to jego okres sonorystyczny, z wiekiem zaczął dążyć do syntezy, koncentrując się na tematyce religijnej i liryce wokalnej. Pozostawił wiele kompozycji instrumentalnych (wariacje, mimodramy, concertina, oratoria, utwory organowe), chóralnych a capella (liczne antyfony, modlitwy, suity i nieszpory), a także wokalno-instrumentalnych, takich jak pieśni, msze i kantaty.
Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix konkursu kompozytorskiego im. Księcia Rainiera III w Monako, Nagrodę Radia Niderlandzkiego, Nagrodę ZKP, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” oraz srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

#Juliusz Łuciuk