Jerzy Przeździecki

11.12.2020
Fot. "Media Zawierciańskie"/Kamil Pietrzyk
Fot. "Media Zawierciańskie"/Kamil Pietrzyk

Prozaik, scenarzysta, dramaturg, Jerzy Tadeusz Przeździecki zmarł 11 grudnia 2020 w wieku 93 lat. Od 1961 roku związany z naszym Stowarzyszeniem jako członek trzech jego sekcji: C – Autorów Dzieł Dramatycznych, F – Autorów Dzieł Literackich oraz G – Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych.

W czasie wojny walczył w szeregach AK, otrzymał stopień porucznika. Był absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ukończył także kursy literatury prowadzone przez uniwersytet w Edynburgu oraz w amerykańskim stanie Iowa, gdzie był stypendystą w latach 1974-1975. Przed wyjazdem do Stanów wykładał na warszawskiej PWST (1965-73).

Jego powojenne zaangażowanie w działalność teatralną – współtworzył akademicki „Teatr na Wiśle”, z którego zespołem ruszył w rejs do Gdyni – zaowocowało długimi i stałymi związkami z teatrem. Przeździecki jest autorem 27 sztuk teatralnych, których przekłady na języki obce (angielski, niemiecki, bułgarski, słowacki, węgierski) umożliwiły ich realizacje m.in. w Szwajcarii, USA, UK, Australii, Rosji, Holandii, Iranie, Łotwie, Rumunii. Jego dorobek obejmuje również scenariusze kilku filmów fabularnych, w tym Wyroku (1961) i Dnia oczyszczenia (1969, oba w reżyserii Jerzego Passendorfera), Zielonych lat (1979, reż. Stanisław Jędryka) oraz wystawionego w 1999 w Teatrze TV Wypadku (także w reż. Jędryki). Kilkadziesiąt programów radiowych, których był autorem, cieszyło się powodzeniem słuchaczy; niektóre z nich pojawiły się w radiostacjach zagranicznych.

W 1973 Jerzy Przeździecki odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. [wdsk]

#Jerzy Przeździecki