Halina Kwiatkowska

13.11.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Aktorka i pisarka, pedagog, od 1986 należała do Sekcji F – Autorów Dzieł Literackich naszego Stowarzyszenia. Miała 99 lat.

Urodzona w Bochni pod imieniem Helena, w latach szkolnych i studenckich przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II – występowali razem w szkolnych przedstawieniach, później zaś w słynnym krakowskim Teatrze Rapsodycznym, działającym od 1941 w konspiracji pod kierownictwem Mieczysława Kotlarczyka. Po wojnie związała się ze scenami krakowskimi (grała m.in. w Starym Teatrze i teatrze im. Słowackiego), stworzyła wiele ról w przedstawieniach reżyserowanych przez Bronisława Dąbrowskiego, Konrada Swinarskiego, Władysława Krzemińskiego Zygmunta Hübnera, Jerzego Jarockiego, Józefa Szajny. Pojawiała się na scenie kabaretu Jama Michalika, grała w filmach Andrzeja Wajdy (Popiół i diament), Wojciecha Hasa (Lalka), Jerzego Sztwiertni (Oszołomienie), także reżyserów włoskich i niemieckich. Była pedagogiem krakowskiej PWST. Ma w dorobku również dramaty, słuchowiska radiowe, liczne reportaże z podróży, publikowane m.in. w „Przekroju”, „Życiu literackim”, „Gazecie Krakowskiej”, także kilku tomów wspomnieniowych.

Należała do władz Związku Artystów Scen Polskich. W roku 2007 udekorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

#Halina Kwiatkowska