Andrzej Niedoba

25.11.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Dramaturg, reporter, publicysta, członek Sekcji F naszego Stowarzyszenia od 1980, Andrzej Niedoba zmarł 25 listopada 2020. Miał 80 lat.

Przez całe życie związany był z regionem zaolziańskim, często w swej twórczości sięgał do motywów i tradycji tych ziem.

Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1963) rozpoczął pracę w Telewizji Katowice, której studio mieściło się wówczas w Krakowie. Pisał dla śląskich gazet i czasopism, wydał kilka zbiorów reportaży, a także opowiadającą o losach rodu Niedobów sagę Rzeka niepokorna (2018). Był autorem kilku sztuk teatralnych: Skoczka, Kim pani jest (pokazanej w Teatrze TV z Krystyną Jandą w roli głównej), Pakamery i Górlandii. Napisana gwarą Rajska jabłonka miała swoją prapremierę w 2016, trzydzieści lat po jej powstaniu – w 1985 władze uznały jej treść za zbyt kontrowersyjną, pokazującą, jak polityka wpływa bezpośrednio na ludzkie wybory.

Andrzej Niedoba jest, wraz ze swym ojcem Adamem, autorem nieoficjalnego hymnu górali beskidzkich Szumi jawor, w którym pada obietnica podtrzymania tradycji: „Górolsko muzyka i górolskie granie / nigdy nie zaginie w Beskidach śpiywanie”.

#Andrzej Niedoba