Andrzej Maria Marczewski

24.11.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Reżyser i dramaturg, członek Sekcji F naszego Stowarzyszenia od 1970 roku. Miał 73 lata.

„Mój teatr pozwala mądrzej żyć i być zawsze wolnym. Jest sztuką dobra, piękna i prawdy oraz bezwarunkowej miłości” – tym hasłem kierował się w swej twórczości. Był absolwentem łódzkiej Filmówki (1974). Jeszcze podczas studiów założył swą pierwszą grupę teatralną – ARA (Autor-Reżyser-Aktor), wystawiając Didaskalia do życia Offa Bohdana Chorążuka.

Związany ze scenami w Wałbrzychu, Bydgoszczy, Warszawie, Bielsku-Białej, Koszalinie, Łodzi, Słupsku, Tychach, tworzył własne zespoły (Teatr Mentalny, Studio Test). W wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym wystawił w 1980 doskonale przyjętą inscenizację Mistrza i Małgorzaty wg Bułhakowa, przygotowaną po raz pierwszy w oparciu o pełny, nieocenzurowany tekst powieści. W Płocku, gdzie w latach 1981-1984 prowadził Teatr Dramatyczny, zainicjował Festiwal Sztuk Romantycznych, na scenie wyreżyserował m.in. dwie sztuki Karola Wojtyły.

Rok 1985 spędził w Jugosławii, reżyserując w tamtejszych teatrach (m.in. w Belgradzie, Dubrowniku i Sarajewie). Współpracował z TVP, był scenarzystą filmowym i telewizyjnym, autorem licznych dokumentów (w latach 1974-1977 związany z Wytwórnią Filmową „Czołówka”).

„Niespokojny, teatralny żywioł, ciągle czymś zafascynowany, poszukujący” – wspominał go Marek Mokrowiecki, obecny dyrektor płockiej sceny.

#Andrzej Maria Marczewski