Andrzej Bieniasz

20.01.2021
Andrzej Bieniasz fot. Sebastian 'Calisianin' Przybylski
Andrzej Bieniasz fot. Sebastian 'Calisianin' Przybylski

Kompozytor, muzyk, tekściarz, gitarzysta – Andrzej Bieniasz zmarł 20 stycznia 2021. Był członkiem sekcji B naszego Stowarzyszenia od 2003 roku. Miał 66 lat.

Grupy, które współtworzył, miały niebanalne nazwy: Düpą i Püdelsi. Prostą na pozór acz wyrazistą nazwę pierwszego zespołu tak określił jego współzałożyciel, wokalista Piotr Marek: „[Düpą to] człon wyrazowy pochodzenia antropomorficznego wyrażony rzeczownikiem rodzaju żeńskiego pierwszej deklinacji”. Po śmierci Marka w 1985 zespół przestał istnieć, ale jego członkowie powołali do życia Püdelsów – pomysł Franza Dreadhuntera (Dariusza Adamczyka) i właśnie Andrzeja „Pudla” Bieniasza. Grupa miała zamiar kontynuować dokonania Düpą, stąd obecność jej muzyków w składzie Püdelsów. Nowym solistą został Maciej Maleńczuk, „wyłowiony” przez Bieniasza na krakowskim rynku. Po nagrodzie na festiwalu w Jarocinie w 1986 zespół nagrał pierwszą płytę, Bela Pupa, na której Püdelsom towarzyszyła Kora. Wkrótce potem Bieniasz opuścił grupę i zamieszkał w Krynicy…

Zespół reaktywował działalność w 1995, przy okazji kręcenia filmu upamiętniającego Piotra Marka. Dwie kolejne płyty Püdelsów, Viribus unitis oraz Narodziny Zbigniewa, zawierały jeszcze teksty i muzykę Marka; odeszli od niego na płycie Psychopop (1999), która odniosła komercyjny sukces. Bieniasz pojawił się w międzyczasie na płycie Maleńczuka Homo twist. Püdelsi znów ogłosili koniec, ale Bieniasz wraz z Dreadhunterem przymierzali się do nowego albumu – ich Wolność słowa (2003) osiągnęła status złotej płyty. W zmieniających się składach zespół nagrał jeszcze kilka płyt; w 2013 Bieniasz zebrał wszystkich byłych wokalistów grupy – Kora, Goldberg, Foryś, Miecznikowski, Maleńczuk, sam Bieniasz, a także Dziun (Magdalena Ciećka) i Litwińczuk – by nagrać Rege kocią muzykę – The best of Püdelsi.

Utwory Bieniasza pojawiły się w kilku filmach (m.in. Sezon na leszcza i Zakręcone), sam zagrał w obyczajowym obrazie Śmierć Johna L. Tomasza Zygadły (1988). Był członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.

#Andrzej Bieniasz