Zygmunt Matecki

22.10.2021
Materiały archiwalne ZAiKS-u
Materiały archiwalne ZAiKS-u

Muzyk, kompozytor i akompaniator, Zygmunt Matecki zmarł 16 października 2021. Był członkiem Sekcji B naszego Stowarzyszenia od 1988 roku. Miał 87 lat.

Był rodowitym łodzianinem i z tym miastem związany był przez całe życie. Wybuch wojny zastał go w rodzinnym mieście; mimo utrudnień, jakie wprowadzili okupanci, rozpoczął niebawem naukę przedmiotów ogólnokształcących i muzycznych, kończąc szkołę po wyzwoleniu. Po uzyskaniu dyplomu konserwatorium zaczął występować jako pianista, pracując z różnymi orkiestrami i zespołami, pisząc i aranżując dla nich swoje utwory, często również kierując całą grupą muzyków grających repertuar popularny i rozrywkowy. Jego piosenkami zainteresowały się wytwórnie płytowe, nagrania są wykonywane w programach radiowych i telewizyjnych.

Zygmunt Matecki, zawsze elegancki, o nienagannych manierach, pracował często jako akompaniator i korepetytor aktorów w teatrach muzycznych, w tym łódzkiej Operetce. Jako muzyk związany z Pagartem przyniosły wiele koncertowych tournées w wielu krajach europejskich.

W Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS przez pięć kadencji uczestniczył w pracach Sądu Koleżeńskiego, przewodnicząc mu w latach 2005-2009. W 1998 roku wyróżniony został Odznaką ZAiKS-u. 

#pożegnania
#Zygmunt Matecki