Marian Zacharewicz

27.05.2021
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

„Wymyśliłam cię”, deklarowała Irena Jarocka w 1974 roku ze sceny Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, wyśpiewując tym utworem nagrodę publiczności. Twórcą chwytliwej muzyki był jej mąż, Marian Zacharewicz, który zmarł 26 maja 2021 po trwających kilka lat zmaganiach z chorobami.

Wilniuk z urodzenia (rocznik 1945), związany był z Trójmiastem – tu zdał maturę (w Gdyni), tu studiował w Akademii Muzycznej (w Gdańsku), tu pracował (w Sopocie). „W którymś z tych miast powinien powstać skwer, ulica albo miejsce jego imienia”, mówił przyjaciel zmarłego, dziennikarz Tomasz Gawiński.

Uważany był za człowieka-orkiestrę – kompozytor, piosenkarz, menadżer, ale także konferansjer, prezenter i dziennikarz radiowy. W Gdańskim Studiu Piosenki przy Radiu Gdańsk poznał Irenę Jarocką, śpiewającą już (i pojawiającą się jako modelka) w klubie Rudy Kot. Po ślubie występowali razem w Rudym Kocie i Lastadii. Rozstanie nie odbiło się na ich przyjacielskich stosunkach, na swej ostatniej płycie „Ponieważ znów są święta” (2010) Jarocka zaśpiewała kompozycję Zacharewicza Samotnie kolędować źle. W duecie z Jarocką wykonywał też inny swój przebój – Kocha się raz.

Jego zawodowa kariera obejmowała współpracę z Telewizją Gdańską, radiem (współtworzył Radio Eska Nord), Zespołem Reprezentacyjnym Marynarki Wojennej „Flotylla” (był przez kilka lat jego kierownikiem artystycznym), Bałtycką Agencją Artystyczną BART, Operą i Filharmonią Bałtycką w Gdańsku; prowadził także własną agencję artystyczną „Avanti”. Był członkiem sekcji B naszego stowarzyszenia od 1977.

 

#Marian Zacharewicz