Nagrody ZAiKS-u, kwiecień 2018

20.04.2018

Półwiecze Nagród ZAiKS-u w 100-lecie Stowarzyszenia

W piątek 20 kwietnia 2018 r. po raz kolejny wręczyliśmy Nagrody ZAiKS-u. Uroczystość w Domu pod Królami miała szczególny, jubileuszowy charakter – to rok jej 50. edycji i rok stulecia ZAiKS-u.

Tradycja wyróżnień Stowarzyszenia Autorów ZAiKS sięga lat 60. Wówczas wręczone zostały nagrody literackie dla tłumaczy z języka obcego na język polski oraz z języka polskiego na języki obce. Do dziś wyróżnieniami Stowarzyszenia uhonorowano ponad 350 twórców z kraju i zagranicy.

Obchody naszego jubileuszu rozpoczęliśmy 19 marca, kiedy to podczas Gali Stulecia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej na scenie pojawiła się czołówka polskich artystów. Patronat Honorowy nad 100-leciem obchodów Stowarzyszenia Autorów ZAiKS objął Prezydent RP Andrzej Duda, koncert był transmitowany przez Telewizje Polską.

Tegorocznymi laureatami Nagród ZAiKS-u są, w kategorii „Nagroda literacka dla tłumaczy”, Kinga Joucaviel (przekład na j. francuski), David Weinfeld (przekład na j. hebrajski), Ireneusz Kania (przekład z j. angielskiego i francuskiego), Jan Stachowski (przekład z j. czeskiego). Nagrodę im. Krzysztofa T. Toeplitza za twórczość w dziedzinie piśmiennictwa filmowego przyznano Stanisławowi Janickiemu, a Nagrodę im. Karola Małcużyńskiego za twórczość w dziedzinie varsavianów – Idzie Świerkockiej. Elżbieta Banecka i Zbigniew Ciechan to laureaci nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży, Radio Pogoda i Bogusław Klimsa wyróżnieni zostali za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej. Nagrodę za propagowanie polskiej muzyki współczesnej otrzymała Joanna Wnuk-Nazarowa, za twórczość choreograficzną – Jacek Tyski, zaś Mieczysław Wasilewski odebrał ją za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych.

#Nagrody ZAiKS-u
#twórcy
#film