Antoni Kopff

11.02.2021
Fot. Krzysztof Świderski
Fot. Krzysztof Świderski

Kompozytor, aranżer, pianista, Antoni Kopff zmarł 11 lutego 2021 po długiej chorobie. Miał 76 lat. Od 1973 roku był członkiem Sekcji B naszego Stowarzyszenia.

Urodzony w Tarnowie, studiował m.in. na Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Krośnie, gdzie w 1966 zakładał zespół Rybałci. Był nauczycielem muzyki, w Rozgłośni Rzeszowskiej PR pracował jako realizator dźwięku. W utworzonej przez niego w 1970 grupie wokalno-instrumentalnej Respekt debiutowała Krystyna Prońko; był również pomysłodawcą zespołu Partita, dla którego napisał wiele piosenek. Wykładowca Studium Muzycznego przy Tetarze Rozrywki w Chorzowie i Wydziału Aktorskiego łódzkiej „filmówki”; był również kierownikiem muzycznym Teatru „Syrena” w Warszawie.

„Utwory ambitniejsze są potrzebne jak jaskółki, które może wiosny nie czynią, ale na pewno wnoszą do muzyki rozrywkowej coś szczególnego”, mówił w wywiadzie. Jego przeboje pamiętane i powtarzane są do dziś, a napisał ich bardzo wiele, najpopularniejsze to m.in. Do zakochania jeden krok w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego, Kiedy wiosna buchnie majem Partity, Bądź moim natchnieniem Andrzeja Zauchy czy Ktoś między nami, śpiewanego przez Annę Jantar i Zbigniewa Hołdysa. W ogromnym dorobku ma także piosenki dla kabaretu Olgi Lipińskiej, muzykę do programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.

#Antoni Kopff